Znajdujesz się: HISTORIA > ROZGRYWKI DRUŻYNOWE > POLSKA W PUCHARZE DAVISA > 1925-1939
Puchar Davisa (Davis Cup) to od ponad stu lat największe i najbardziej prestiżowe drużynowe rozgrywki międzynarodowe w męskim tenisie. Obecnie organizowany jest przez Międzynarodową Federację Tenisową (ITF).

 

Wszystko zaczęło się w 1899 roku, kiedy czterech studentów Uniwersytetu Harvarda wpadło na pomysł zorganizowania spotkania ze studentami z Wielkiej Brytanii. Jeden z nich, Dwight Filley Davis, dopracował zasady rozgrywania meczu, a także za własne oszczędności zlecił stworzenie srebrnego pucharu. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 1900 roku na kortach klubu Longwood Cricket Club w Bostonie, pod nazwą: Międzynarodowy Turniej  Tenisowy (International Lawn Tennis Challenge). Krótko po śmierci fundatora, w 1945 roku, rozgrywki przemianowano na Puchar Davisa. Do 2017 roku włącznie rozegrano 105 edycji, w których triumfowało zaledwie 15 narodowych reprezentacji: Stany Zjednoczone (32 zwycięstwa), Australia (28), Francja i Wlk. Brytania (po 10), Szwecja (7), Hiszpania (5), Niemcy (3), Czechy i Rosja (po 2) oraz Argentyna, Chorwacja, RPA, Serbia, Szwajcaria i Włochy (po 1).

 

Polacy po raz pierwszy wystąpili w Pucharze Davisa w 1925 roku. Od tego czasu uczestniczyli w 72 edycjach. Największymi sukcesami były półfinały Strefy Europejskiej w latach 1950, 1958, 1966 i 1972. W 2007 roku nasza reprezentacja po raz pierwszy od 1992 roku uzyskała awans do Grupy I  Strefy Euro-Afrykańskiej. W roku 2015, po pokonaniu kolejno Rosji, Litwy i Słowacji, Polska awansowała po raz pierwszy w historii do Grupy Światowej. Pamiętny pierwszy mecz, niestety przegrany, rozegraliśmy z Argentyną w Gdańsku, w dniach 4-6 marca 2016.

 

Najwięcej spotkań w reprezentacji Biało-Czerwonych wygrał w singlu i deblu Bartłomiej Dąbrowski (37), który tryumfował także w największej liczbie singli (28) i wystąpił w największej liczbie meczów (30). Najwięcej edycji zaliczył Tadeusz Nowicki (16), a najwięcej wygranych w deblu ma Mariusz Fyrstenberg (18 zwycięstw, w tym 15 w parze z Marcinem Matkowskim).

1925
pokaż
ukryj


Strefa Europejska, I runda

Polska

0

Warszawa, WLTK Agrykola

15-17.05.1925

Clay Red Clay, Outdoor

Wielka Brytania

5

 

Władysław Szwede

Gordon Lowe

0:6 1:6 1:6

Alfons Foerster

Patrick Wheatley

1:6 2:6 1:6

Władysław Kuchar / Karol Steinert

Leslie Godfree / Charles Kingsley

4:6 2:6 2:6

Alfons Foerster

Gordon Lowe

0:6 0:6 0:6

Władysław Szwede

Patrick Wheatley

2:6 0:6 0:6

         

 

Kapitan: ???

1926
pokaż
ukryj


Strefa Europejska, II runda

Polska

0

Harrogate, Royal Hall Grounds

8-11.05.1926

Clay Shale, Outdoor

Wielka Brytania

5

 

Edward Kleinadel

Noel Turnbull

1:6 5:7 3:6

Stanisław Czetwertyński

Patrick Wheatley

4:6 3:6 4:6

Edward Kleinadel / Karol Steinert

Gordon Crole-Rees / Charles Kingsley

5:7 4:6 3:6

Stanisław Czetwertyński

Noel Turnbull

0:6 2:6 5:7

Edward Kleinadel

Patrick Wheatley

2:6 4:6 1:6

         

Włodzimierz Marszewski

Kapitan: Karol Steinert

1927
pokaż
ukryj
 
Strefa Europejska, II runda

Polska

0

Bruksela, ???

20-22.05.1927

Belgia

5

 

Edward Kleinadel

Jean Washer

0:6 0:6 1:6

Stanisław Czetwertyński

Willard Botsford

2:6 5:7 6:4 2:6

Edward Kleinadel / Jerzy Stolarow

Willard Botsford / Jean Washer

6:8 7:9 1:6

Stanisław Czetwertyński

Jean Washer

2:6 2:6 2:6

Edward Kleinadel

Willard Botsford

3:6 7:9 2:6

         

Kapitan: ???

1928
pokaż
ukryj


Strefa Europejska, I runda

Polska

0

Warszawa, Legia

4-6.05.1928

Clay Red Clay, Outdoor

Dania

5

 

Jerzy Stolarow

Einer Ulrich

6:3 4:6 0:6 4:6

Przemysław Warmiński

Axel Petersen

2:6 6:3 4:6 2:6

Jerzy Stolarow / Maksymilian Stolarow

Axel Petersen / Einer Ulrich

1:6 3:6 4:6

Przemysław Warmiński

Einer Ulrich

4:6 4:6 0:6

Jerzy Stolarow

Axel Petersen

1:6 0:6 2:6

         

Kapitan: ???

1929
pokaż
ukryj

 
Strefa Europejska, II runda


Polska

0

Warszawa, WLTK (Agrykola)

10-12.05.1929

Clay – Red Clay, Outdoor

Wielka Brytania

5

 

Andrzej Tarnowski

Bunny Austin

1:6 1:6 1:6

Maksymilian Stolarow

Patrick Hughes

5:7 1:6 2:6

Jan Loth / Maksymilian Stolarow

Gordon Crole-Rees /Cyril Eames

1:6 4:6 3:6

Maksymilian Stolarow

Bunny Austin

1:6 9:11 5:7

Andrzej Tarnowski

Patrick Hughes

1:6 0:6 5:7

Kapitan: Kazimierz Wasilewski

1930
pokaż
ukryj
  
Strefa Europejska, I runda

Polska

3

Warszawa, Legia

2-5.05.1930
Clay – Red Clay, Outdoor

Rumunia

2

 

Maksymilian Stolarow

Nicolae Misu

3:6 6:4 4:6 1:6

Ignacy Tłoczyński

Ghica Poulieff

6:3 7:5 6:4

Jerzy Stolarow / Maksymilian Stolarow

Nicolae Misu / Ghica Poulieff

6:1 2:6 3:6 5:7

Ignacy Tłoczyński

Nicolae Misu

6:3 7:9 7:5 4:6 6:0

Maksymilian Stolarow

Ghica Poulieff

3:6 6:1 6:2 7:9 6:3

         

Kapitan: Karl Meyerhoff ??? Aleksander Olchowicz ???



Strefa Europejska, II runda

Polska

0

Torquay, Abbey Park Gardens

10-12.05.1930

Clay – Shale, Outdoor

Wielka Brytania

5

 

Ignacy Tłoczyński

Harry Lee

1:6 4:6 2:6

Maksymilian Stolarow

Nigel Sharpe

3:6 4:6 1:6

Ignacy Tłoczyński/Przemysław Warmiński

Ian Collins / Colin Gregory

0:6 0:6 0:6

Maksymilian Stolarow

Harry Lee

4:6 2:6 6:8

Ignacy Tłoczyński

Nigel Sharpe

2:6 1:6 1:6

         

Kapitan: K. Wasilewski ??? Karl Meyerhoff ??? Aleksander Olchowicz ???

1931
pokaż
ukryj
 
Strefa Europejska, II runda

Polska

3

Oslo, ???

13-15.05.1931

Norwegia

0

 

Józef Hebda

Jack Nielsen

6:1 6:1 6:2

Ignacy Tłoczyński

Torleif Torkildsen

6:2 6:1 7:5

Ignacy Tłoczyński/Maksymilian Stolarow

Rolf Christoffersen/Oscar Fagerstrom

6:2 6:2 5:7 6:2

 

 

 

         

Kapitan: Karl Meyerhoff



Strefa Europejska, ćwierćfinał

Polska

2

Kopenhaga, ???

20-22.05.1931

Dania

3

 

Józef Hebda

Povl Henriksen

3:6 1:6 2:6

Ignacy Tłoczyński

Einer Ulrich

8:6 6:1 3:6 6:8 6:2

Ignacy Tłoczyński/Maksymilian Stolarow

Povl Henriksen / Einer Ulrich

4:6 9:7 6:3 3:6 4:6

Józef Hebda

Einer Ulrich

2:6 4:6 3:6

Ignacy Tłoczyński

Povl Henriksen

6:2 4:6 6:3 6:2

         

Kapitan: Karl Meyerhoff

1932
pokaż
ukryj
 
Strefa Europejska, II runda

Polska

4

Warszawa, Legia

13-15.05.1932
Clay – Red Clay, Outdoor

Holandiia

1

 

Ignacy Tłoczyński

Hendrik Timmer

7:5 6:3 6:4

Maksymilian Stolarow

Frederik Hughan

6:8 6:2 5:7 6:0 6:0

Ignacy Tłoczyński / Jerzy Stolarow

Frederik Hughan / Ody Koopman

6:3 15:17 6:3 3:6 5:7

Ignacy Tłoczyński

Frederik Hughan

6:3 6:4 6:2

 Maksymilan Stolarow    Hendrik Timmer    6:4 6:2 5:7 4:6 6:4

Kapitan: Karl Meyerhoff



Strefa Europejska, ćwierćfinał

Polska

1

Werszawa, WLTK (Agrykola)

20-22.05.1931
Clay – Red Clay, Outdoor

Wielka Brytania

4

 

Maksymilian Stolarow

Harry Lee

4:6 3:6 3:6

Ignacy Tłoczyński

Fred Perry

5:7 6:8 2:6

Józef Hebda / Przemysław Warmiński

Patrick Hughes / Fred Perry

0:6 2:6 0:6

Maksymilian Stolarow

Fred Perry

3:6 5:7 4:6

Ignacy Tłoczyński

Harry Lee

6:4 6:4 2:6 7:5

         

 

Kapitan: Karl Meyerhoff
1933
pokaż
ukryj
 
Strefa Europejska, I runda

Polska

2

Haga, ???

5-7.05.1933

Clay – Red Clay, Outdoor

Holandia

3

 

Józef Hebda

Hendrik Timmer

3:6 2:6 2:6

Ignacy Tłoczyński

Frederik Hughan

6:1 6:2 6:4

Józef Hebda / Ignacy Tłoczyński

Arthur Diemer-Kool / Hendrik Timmer

6:3 1:6 2:6 3:6

Ignacy Tłoczyński

Hendrik Timmer

1:6 6:3 4:6 6:3 2:6

Józef Hebda

Frederik Hughan

6:3 6:1 6:3

         

 Kapitan: Karol Riedl


 

Strefa Europejska, I runda kwalifikacji do rozgrywek w roku 1934

Polska

2

Warszawa, ???

4-6.08.1933
Clay – Red Clay, Outdoor

Włochy

3

 

Józef Hebda

Emanuele Sertorio

7:5 6:0 6:0

Ignacy Tłoczyński

Giorgio de Stefani

3:6 6:2 2:6 5:7

Józef Hebda / Ernest Wittmann

Emanuele Sertorio / Valentino Taroni

2:6 2:6 6:3 6:2 4:6

Józef Hebda

Giorgio de Stefani

2:6 3:6 6:0 6:4 2:6

Ignacy Tłoczyński

Emanuele Sertorio

6:2 4:6 6:3 6:4

         

Kapitan: Karol Riedl

1934
pokaż
ukryj
 
Strefa Europejska, I runda kwalifikacji do rozgrywek w roku 1935

Polska

4

Warszawa, ???

20-22.07.1934

Clay – Red Clay, Outdoor

Belgia

1

 

Józef Hebda

Charles Naeyaert

0:6 6:3 6:2 8:6

Ignacy Tłoczyński

André Lacroix

6:3 6:3 10:8

Józef Hebda / Jerzy Stolarow

Leopold de Borman / André Lacroix

2:6 4:6 6:4 2:6

Ignacy Tłoczyński

Charles Naeyaert

6:4 10:8 8:6

Józef Hebda

André Lacroix

6:0 6:4 6:4

         

Kapitan: Karol Riedl


 

Strefa Europejska, II runda kwalifikacji do rozgrywek w roku 1935

Polska

5

Tallin, ???

3-5.08.1934

Estonia

0

 

Ignacy Tłoczyński

Hugo Pukk

6:4 6:4 6:3

Kazimierz Tarłowski

Kristian Lasn

6:2 6:4 2:6 6:4

Ignacy Tłoczyński / Ernest Wittmann

Kristian Lasn / Hugo Pukk

6:3 6:8 6:4 1:6 6:4

Kazimierz Tarłowski

Hugo Pukk

6:3 6:4 6:1

Ignacy Tłoczyński

Kristian Lasn

6:3 6:2 6:2

         

Kapitan: Karol Riedl

 


Strefa Europejska,
ćwierćfinał kwalifikacji do rozgrywek w roku 1935

Polska

5

Warszawa, ???

31.08-2.09.1934
Clay – Red Clay, Outdoor

Grecja

0

 

Ignacy Tłoczyński

Kimon Zachos

6:1 6:0 6:2

Józef Hebda

Lazaros Stalios

6:3 6:0 7:5

Walenty Bratek  / Kazimierz Tarłowski

Lazaros Stalios / Kimon Zachos

7:5 6:1 6:1

Kazimierz Tarłowski

Kimon Zachos

6:2 6:2 6:3

Ignacy Tłoczyński

Lazaros Stalios

6:0 6:2 6:2

         

Kapitan: Karol Riedl

1935
pokaż
ukryj
 
Strefa Europejska, ćwierćfinał

Polska

2

Warszawa, Legia

17-19.05.1935

Clay – Red Clay, Outdoor

Południowa Afryka

3

 

Józef Hebda

Norman Farquharson

4:6 5:7 6:4 6:0 6:8

Kazimierz Tarłowski

Vernon Kirby

7:9 7:9 8:6 6:4 6:2

Józef Hebda / Ignacy Tłoczyński

Norman Farquharson / Vernon Kirby

2:6 3:6 2:6

Kazimierz Tarłowski

Norman Farquharson

6:3 1:6 5:7 3:6

Józef Hebda

Vernon Kirby

4:6 6:4 4:6 6:1 6:2

         

Kapitan: Aleksander Olchowicz

1936
pokaż
ukryj
 
Strefa Europejska, II runda

Polska

2

Wiedeń, ???

15-17.05.1936

Austria

3

 

Ignacy Tłoczyński

Adam Baworowski

4:6 3:6 3:6

Józef Hebda

Georg von Metaxa

6:4 7:5 6:4

Józef Hebda / Kazimierz Tarłowski

Adam Baworowski /Georg von Metaxa

1:6 2:6 4:6

Józef Hebda

Adam Baworowski

6:0 2:6 4:6 6:1 7:5

Ignacy Tłoczyński

Georg von Metaxa

4:6 8:6 6:3 5:7 3:6

         

Kapitan: Aleksander Olchowicz

1937
pokaż
ukryj
 
Strefa Europejska, II runda

Polska

0

Warszawa, Legia

15-17.05.1937

Clay – Red Clay, Outdoor

Czechosłowacja

5

 

Kazimierz Tarłowski

Roderich Menzel

3:6 4:6 6:2 3:6

Józef Hebda

Ladislav Hecht

2:6 0:6 6:3 1:6

Józef Hebda / Ignacy Tłoczyński

Josef Caska / Ladislav Hecht

1:6 7:5 1:6 4:6

Józef Hebda

Roderich Menzel

5:7 3:6 3:6

Kazimierz Tarłowski

Josef Siba

3:6 4:6 3:6

         

Kapitan: Aleksander Olchowicz

1938
pokaż
ukryj
 
Strefa Europejska, I runda

Polska

5

Katowice, ???

5-7.05.1938

Clay – Red Clay, Outdoor ???

Dania

0

 

Józef Hebda

Helge Plougmann

6:2 6:2 6:1

Ignacy Tłoczyński

Finn Bekkevold

6:2 6:3 6:2

Józef Hebda / Ignacy Tłoczyński

Niels Korner / Einer Ulrich

6:2 6:3 6:8 6:3

Ignacy Tłoczyński

Helge Plougmann

6:0 6:2 6:1

Józef Hebda

Finn Bekkevold

6:4 7:5 6:1

         

Kapitan: Aleksander Olchowicz

 


Strefa Europejska, II runda

Polska

2

Mediolan, ???

19-21.05.1938

Clay – Red Clay, Outdoor

Włochy

3

 

Józef Hebda

Vanni Canapele

1:6 9:7 2:6 9:7 2:6

Ignacy Tłoczyński

Georgio de Stafani

6:8 4:6 6:2 6:2 scr.

Józef Hebda / Czesław Spychała

Ferruccio Quintavalle/Valentino Taroni

9:11 6:2 4:6 6:3 5:7

Józef Hebda

Valentino Taroni

6:3 3:6 6:1 6:4

Ignacy Tłoczyński

Vanni Canapele

2:6 1:6 6:2 2:6

         

Kapitan: Aleksander Olchowicz

1939
pokaż
ukryj
 
Strefa Europejska, I runda

Polska

4

Warszawa, Legia ???

5-7.05.1939

Clay – Red Clay, Outdoor

Holandia

1

 

Adam Baworowski

Albertus Christiaan van Swol

9:7 6:3 6:0

Ignacy Tłoczyński

Frederik Hughan

6:0 6:2 6:1

Józef Hebda / Ignacy Tłoczyński

Frederik Hughan / A. Ch. Van Swol

4:6 4:6 10:12

Ignacy Tłoczyński

Albertus Christiaan van Swol

13:11 4:6 6:3 6:2

Adam Baworowski

Frederik Hughan

0:6 6:3 6:4 6:2

         

Kapitan: Aleksander Olchowicz


 

Strefa Europejska, II runda

Polska

2

Warszawa, Legia

19-21.05.1939
Clay – Red Clay, Outdoor

Niemcy

3

 

Adam Baworowski

Roderich Menzel

5:7 3:6 6:2 6:2 4:6

Ignacy Tłoczyński

Henner Henkel

6:4 6:8 6:4 3:6 6:3

Adam Baworowski / Józef Hebda

Henner Henkel / Georg von Metaxa

7:5 4:6 2:6 2:6

Ignacy Tłoczyński

Roderich Menzel

2:6 6:1 5:7 6:2 9:7

Adam Baworowski

Henner Henkel

4:6 2:6 3:6

         
Kapitan: Aleksander Olchowicz


Polski Związek Tenisowy

Zapraszamy do Sklepu Kibica!

POLSKI ZWIĄZEK TENISOWY
ul. Konduktorska 4 lok.10
(wejście II, piętro V).
00-775 Warszawa
tel. (48-22) 122 12 00, 122 12 01
fax. (48-22) 122 12 11
e-mail: pzt@pzt.pl
Rachunek opłat statutowych: Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
17 1600 1374 0003 0057 6053 3150
Rachunek Kolegium Sędziów: Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
87 1600 1374 0003 0057 6053 3151
Dane do faktur:
Polski Związek Tenisowy
ul. Konduktorska 4 lok.10
00-775 Warszawa
NIP: 526-21-70-384
Copyright Polski Związek Tenisowy.
All rights reserved
projekt i wykonianie e-ARES Sp. z o.o.