Znajdujesz się: HISTORIA > ROZGRYWKI > MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ O PUCHAR TARGÓW POZNAŃSKICH
HISTORIA TURNIEJU
ukryj
Dla kontynuowania pięknych tradycji wielkopolskiego tenisa, a jednocześnie poszerzenia międzynarodowych kontaktów krajowej czołówki, Zarząd Poznańskiego Okręgowego Związku Tenisowego podjął na początku lat 60. XX wieku decyzję organizowania międzynarodowego turnieju tenisowego w Poznaniu w okresie tradycyjnych już Międzynarodowych Targów Poznańskich. Ciekawostką jest, że tylko pierwszy edycja rozgrywana była pod egidą dyrekcji MTP. Następne zwane były nadal turniejami o Puchar Targów, choć w praktyce były to międzynarodowe mistrzostwa Poznania.

Turniej zawsze rozgrywano w stolicy Wielkopolski. Odbyło się 16 edycji, corocznie w okresie 1961
76.

W 1977 roku Poznański Okręgowy Związek Tenisowy odwołał planowany międzynarodowy turniej z powodu braku odpowiedniego obiektu na organizację. Z tym samym rokiem nastąpiły zmiany regulaminowe w turniejach na świecie i w Polsce. Od 1978 r. imprezę rozgrywano już tylko jako ogólnopolski turniej klasyfikacyjny Grand Prix Polski o Puchar Prezydenta Miasta Poznania. Na następny międzynarodowy turniej w Poznaniu kibice musieli poczekać do 1992 roku, kiedy to Wojciech Fibak zorganizował challengera ATP Philip Morris Polish Open z pulą nagród 75 000 dol. Pod kolejnymi odsponsorskimi nazwami impreza jest kontynuowana (z krótkimi przerwami) do dziś.
WYNIKI FINAŁÓW
ukryj

1961, edycja I
8–11 czerwca, korty: AZS Poznań

Józef Piątek – Piotr Jamroz 6:3, 6:2, 6:2
Hella Vahley (NRD) – Margret Krutzger (NRD) 6:2, 6:2
Piotr Jamroz / Mieczysław Rybarczyk – Józef Piątek / Jan Stefański 6:1, 6:2, 7:9, 6:4
Hella Vahley / Urlich Trettin (NRD) – Margret Krutzger / Herbert Schmidt (NRD) 6:4, 6:3

debla kobiet nie rozgrywano

1962, edycja II

7–10 czerwca, korty: AZS Poznań

Wiesław Gąsiorek – Władysław Skonecki 7:5, 6:3, 6:0
Eve Johannes (NRD) – Maria Dowbór 6:0, 6:2
Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek – Józef Orlikowski / Władysław Skonecki 2:6, 6:4, 6:1
Eve Johannes / Peter Fahrmann (NRD) – Maria Dowbór / Józef Orlikowski 6:1, 6:1

debla kobiet nie rozgrywano

1963, edycja III

10–16 czerwca, korty: AZS Poznań

Pavel Korda (CSRS) – Władysław Skonecki 4:6, 6:3, 6:1, 6:2
Anna Purkova (CSRS) – Hella Vahley (NRD) 6:3, 6:1
Pavel Korda / Milan Tajčnar (CSRS) – Bogdan Maniewski / Władysław Skonecki 6:4, 6:4
Danuta Calińska / Maria Dowbór – Anna Purkova (CSRS) / Krystyna Żmija 6:3, 6:1
Anna Purkova / Pavel Korda (CSRS) – Jewgienija Biriukowa (ZSRR) / Oleg Kuzmienko (ZSRR) 6:3, 6:1

1964, edycja IV

8–14 czerwca, korty: AZS Poznań

Wiaczesław Jegorow (ZSRR) – Andriej Potanin (ZSRR) 6:1, 1:0 krecz
Danuta Rylska – Wiera Troszkina (ZSRR) 6:3, 6:4
Pavel Korda / František Pala (CSRS) – Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek 6:3, 6:0
Wiera Troszkina / Wiaczesław Jegorow (ZSRR) – Jelena Potanina (ZSRR) / Andriej Chugunow (ZSRR) 6:2, 6:1

debla kobiet nie rozgrywano

1965, edycja V

3–6 czerwca, korty: AZS Poznań

Wiesław Gąsiorek – Tadeusz Nowicki 6:3, 6:0, 6:4
Helga Magdeburg (NRD) – Tatiana Taranowa (ZSRR) 4:6, 6:4, 6:4
Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek – Michaił Mozer / Rudolf Siwochin (ZSRR) 6:4, 6:1, 6:3
debla kobiet nie rozgrywano
Galina Bakszewa / Michaił Mozer (ZSRR) – Barbara Olszowska / Tadeusz Nowicki 6:3, 6:2

1966, edycja VI

31 maja – 5 czerwca, korty: AZS Poznań

Wiesław Gąsiorek – Mieczysław Rybarczyk 6:4, 6:3, 6:2
Hella Vahley-Riede (NRD) – Helga Magdeburg (NRD) 6:2, 6:2
Tadeusz Nowicki / Wielisław Nowicki – Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek 7:5, 8:6
debla kobiet nie rozgrywano
Waleria Titowa / Rudolf Siwochin (ZSRR) – Helga Magdeburg / Werner Rautenberg (NRD) walkower

1967, edycja VII

29 maja – 5 czerwca, korty: GKS Olimpia Poznań

Wiesław Gąsiorek – Bronisław Lewandowski 6:2, 6:2, 6:1
Marie Neumannova (CSRS) – Waleria Titowa (ZSRR) 6:1, 6:0
Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek – Jiři Medonos / Petr Štrobl (CSRS) 6:4, 3:6, 6:3
debla kobiet nie rozgrywano
Waleria Titowa / Rudolf Siwochin (ZSRR) – Marie Neumannova / Petr Štrobl (CSRS) 6:4, 6:3

1968, edycja VIII

12–16 czerwca, korty: AZS Poznań

Wiesław Gąsiorek – František Pala (CSRS) 4:6, 3:6, 6:3, 6:1, 6:3
Hella Vahley-Riede (NRD) – Brigitte Hoffmann (NRD) 6:3, 3:6, 6:3
Tadeusz Nowicki / Mieczysław Rybarczyk – Wiesław Biełanowicz / Jarosław Dąbrowski 6:4, 6:2
Brigitte Hoffmann / Hella Vahley-Riede (NRD) – Barbara Olszowska / Danuta Wieczorek 3:6, 6:1, 6:3
miksta nie rozgrywano

1969, edycja IX

11–15 czerwca, korty: GKS Olimpia Poznań

Mieczysław Rybarczyk – Wiesław Gąsiorek 6:4, 6:8, 3:6, 6:4, 7:5
Danuta Wieczorek – Alina Zdun 6:3, 6:2
Wiesław Biełanowicz / Tadeusz Nowicki – Piotr Jamroz / Roman Prystrom 6:2, 6:4
debla kobiet nie rozgrywano
Danuta Wieczorek / Wiesław Biełanowicz – Brigitte Hoffmann / Peter Fahrmann (NRD) 7:5, 6:2 

1970, edycja X

1–6 czerwca, korty: GKS Olimpia Poznań

Bronisław Lewandowski – Witold Meres 6:1, 2:6, 1:6, 6:4, 6:0
Danuta Wieczorek – Barbara Kral 6:3, 6:3
Bronisław Lewandowski / Adam Mincberg – Ladislav Macko / Milan Tajčnar (CSRS) 6:3, 6:1      
Krystyna Filip / Danuta Wieczorek – Barbara Kral / Barbara Włochowicz 7:5, 6:4
miksta nie rozgrywano

1971, edycja XI

1–6 czerwca, korty: AZS Poznań

Wojciech Fibak – Mieczysław Rybarczyk 4:6, 7:9, 8:6, 6:4, 6:1
Barbara Kral – Danuta Wieczorek 6:4, 6:1
Henryk Drzymalski / Jerzy Sonsalla – Adam Mincberg / Jacek Niedźwiedzki 6:3, 6:3
Danuta Rylska / Danuta Wieczorek – Jolanta Rozala / Aleida Spex-Portuondo (Kuba) 6:3, 1:6, 6:2
miksta nie rozgrywano

1972, edycja XII

31 maja – 5 czerwca, korty: GKS Olimpia Poznań

Thomas Emmrich (NRD) – Wojciech Fibak 5:7, 6:3, 6:8, 6:2, 6:2
Maria Košičkova (CSRS) – Bettina Borkert (NRD) 6:4, 6:1
Wojciech Fibak / Jacek Niedźwiedzki – Andrzej Andrzejewski / Bogdan Maniewski 6:3, 9:7
Maria Košičkova / Libuše Kozelova (CSRS) – Danuta Rylska / Barbara Włochowicz 4:6, 6:2, 6:4
miksta nie rozgrywano

1973, edycja XIII

19–24 czerwca, korty: AZS Poznań

Henryk Drzymalski – Wojciech Fibak 7:5, 6:1, 3:6, 6:3
Barbara Kral – Danuta Wieczorek 6:3, 6:1
Wladimir Tonow / Stojan Welew (Bułgaria) – Wojciech Fibak / Wielisław Nowicki 7:5, 6:4
Barbara Kral / Barbara Włochowicz – Wanda Ostrowska / Danuta Wieczorek 3:6, 6:2, 6:2
miksta nie rozgrywano

1974, edycja XIV

5–9 czerwca, korty: GKS Olimpia Poznań

Henryk Drzymalski – Thomas Emmrich (NRD) przez losowanie
Barbara Kral – Erzsebet Szell (Węgry) przez losowanie

Z powodu fatalnych warunków atmosferycznych (intensywnie podający w sobotę i niedzielę deszcz) organizatorzy postanowili zakończyć turniej i przez losowanie od półfinałów ustalić miejsca i nagrody. Debla kobiet nie rozgrywano, a kolejności w deblu mężczyzn i mikście nie losowano.

1975, edycja XV

17–22 czerwca, korty: GKS Olimpia Poznań

Thomas Emmrich (NRD) – Henryk Drzymalski 6:3, 4:6, 6:2
Barbara Kral – Danuta Szwaj-Wieczorek 6:4, 6:2
Ljubomir Petrow / Stojan Welew (Bułgaria) – Thomas Arnold / Thomas Emmrich (NRD) walkower
Barbara Kral / Barbara Włochowicz – Lea Plchova / Katařina Skronska (CSRS) 6:1, 6:1
miksta nie rozgrywano

1976, edycja XVI

2–6 czerwca, korty: GKS Olimpia Poznań

Henryk Drzymalski – Maciej Dobrowolski 6:3, 4:6, 6:1
Danuta Szwaj-Wieczorek – Barbara Kral 1:6, 6:4, 6:4
Maciej Dobrowolski / Jerzy Jasiński – Henryk Drzymalski / Czesław Szewczyk 6:4, 4:6, 7:5
Jolanta Rozala / Danuta Szwaj-Wieczorek – Barbara Kral / Barbara Włochowicz 6:4, 6:4
miksta nie rozgrywano

Polski Związek Tenisowy

Zapraszamy do Sklepu Kibica!

POLSKI ZWIĄZEK TENISOWY
ul. Konduktorska 4 lok.10
(wejście II, piętro V).
00-775 Warszawa
tel. (48-22) 122 12 00, 122 12 01
fax. (48-22) 122 12 11
e-mail: pzt@pzt.pl
Rachunek opłat statutowych: Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
17 1600 1374 0003 0057 6053 3150
Rachunek Kolegium Sędziów: Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
87 1600 1374 0003 0057 6053 3151
Dane do faktur:
Polski Związek Tenisowy
ul. Konduktorska 4 lok.10
00-775 Warszawa
NIP: 526-21-70-384
Copyright Polski Związek Tenisowy.
All rights reserved
projekt i wykonianie e-ARES Sp. z o.o.