Znajdujesz się: HISTORIA > TURNIEJE INDYWIDUALNE > MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ TENISOWY Z OKAZJI MTP
HISTORIA TURNIEJU
ukryj
Dla kontynuowania pięknych tradycji wielkopolskiego tenisa, a jednocześnie poszerzenia międzynarodowych kontaktów krajowej czołówki, Zarząd Poznańskiego Okręgowego Związku Tenisowego podjął na początku lat 60. XX wieku decyzję organizowania międzynarodowego turnieju tenisowego w Poznaniu w okresie tradycyjnych już Międzynarodowych Targów Poznańskich. Ciekawostką jest, że tylko pierwszy edycja rozgrywana była pod egidą dyrekcji MTP. Następne zwane były nadal turniejami o Puchar Targów, choć w praktyce były to międzynarodowe mistrzostwa Poznania.

Turniej zawsze rozgrywano w stolicy Wielkopolski. Odbyło się 16 edycji, corocznie w okresie 1961
76.

W 1977 roku Poznański Okręgowy Związek Tenisowy odwołał planowany międzynarodowy turniej z powodu braku odpowiedniego obiektu na organizację. Z tym samym rokiem nastąpiły zmiany regulaminowe w turniejach na świecie i w Polsce. Od 1978 r. imprezę rozgrywano już tylko jako ogólnopolski turniej klasyfikacyjny Grand Prix Polski o Puchar Prezydenta Miasta Poznania. Na następny międzynarodowy turniej w Poznaniu kibice musieli poczekać do 1992 roku, kiedy to Wojciech Fibak zorganizował challengera ATP Philip Morris Polish Open z pulą nagród 75 000 dol. Pod kolejnymi odsponsorskimi nazwami impreza jest kontynuowana (z krótkimi przerwami) do dziś.
WYNIKI FINAŁÓW
ukryj

1961, edycja I

8–11 czerwca, korty: AZS Poznań

Józef Piątek – Piotr Jamroz

6:3, 6:2, 6:2

Hella Vahley (NRD) – Margret Krutzger (NRD)

6:2, 6:2

Piotr Jamroz / Mieczysław Rybarczyk – Józef Piątek / Jan Stefański

6:1, 6:2, 7:9, 6:4

Hella Vahley / Urlich Trettin (NRD) – Margret Krutzger / Herbert Schmidt (NRD)

6:4, 6:3

debla kobiet nie rozgrywano

 

1962, edycja II

7–10 czerwca, korty: AZS Poznań

Wiesław Gąsiorek – Władysław Skonecki

7:5, 6:3, 6:0

Eve Johannes (NRD) – Maria Dowbór1

6:0, 6:2

Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek – Józef Orlikowski / Władysław Skonecki

2:6, 6:4, 6:1

Eve Johannes / Peter Fahrmann (NRD) – Maria Dowbór1 / Józef Orlikowski

6:1, 6:1

debla kobiet nie rozgrywano

 

1963, edycja III

10–16 czerwca, korty: AZS Poznań

Pavel Korda (CSRS) – Władysław Skonecki

4:6, 6:3, 6:1, 6:2

Anna Purkova (CSRS) – Hella Vahley (NRD)

6:3, 6:1

Pavel Korda / Milan Tajčnar (CSRS) – Bogdan Maniewski / Władysław Skonecki

6:4, 6:4

Danuta Calińska2 / Maria Dowbór1 – Anna Purkova (CSRS) / Krystyna Żmijanka3

6:3, 6:1

Anna Purkova / Pavel Korda (CSRS) – Jewgienija Biriukowa / Oleg Kuzmienko (ZSRR)

6:3, 6:1

 

1964, edycja IV

8–14 czerwca, korty: AZS Poznań

Wiaczesław Jegorow (ZSRR) – Andriej Potanin (ZSRR)

6:1, 1:0 krecz

Danuta Rylska – Wiera Troszkina (ZSRR)

6:3, 6:4

Pavel Korda / František Pala (CSRS) – Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek

6:3, 6:0

Wiera Troszkina / Wiaczesław Jegorow (ZSRR) – Jelena Potanina / Andriej Chugunow (ZSRR)

6:2, 6:1

debla kobiet nie rozgrywano

 

1965, edycja V

3–6 czerwca, korty: AZS Poznań

Wiesław Gąsiorek – Tadeusz Nowicki

6:3, 6:0, 6:4

Helga Magdeburg (NRD) – Tatiana Taranowa (ZSRR)

4:6, 6:4, 6:4

Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek – Michaił Mozer / Rudolf Siwochin (ZSRR)

6:4, 6:1, 6:3

Galina Bakszewa / Michaił Mozer (ZSRR) – Barbara Olszowska4 / Tadeusz Nowicki

6:3, 6:2

debla kobiet nie rozgrywano

 

1966, edycja VI

31 maja 5 czerwca, korty: AZS Poznań

Wiesław Gąsiorek – Mieczysław Rybarczyk

6:4, 6:3, 6:2

Hella Vahley-Riede (NRD) – Helga Magdeburg (NRD)

6:2, 6:2

Tadeusz Nowicki / Wielisław Nowicki – Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek

7:5, 8:6

Waleria Titowa / Rudolf Siwochin (ZSRR) – Helga Magdeburg / Werner Rautenberg (NRD)

walkower

debla kobiet nie rozgrywano

 

1967, edycja VII

29 maja 5 czerwca, korty: GKS Olimpia Poznań

Wiesław Gąsiorek – Bronisław Lewandowski

6:2, 6:2, 6:1

Marie Neumannova (CSRS) – Waleria Titowa (ZSRR)

6:1, 6:0

Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek – Jiři Medonos / Petr Štrobl (CSRS)

6:4, 3:6, 6:3

Waleria Titowa / Rudolf Siwochin (ZSRR) – Marie Neumannova / Petr Štrobl (CSRS)

6:4, 6:3

debla kobiet nie rozgrywano

 

1968, edycja VIII

12–16 czerwca, korty: AZS Poznań

Wiesław Gąsiorek – František Pala (CSRS)

4:6, 3:6, 6:3, 6:1, 6:3

Hella Vahley-Riede (NRD) – Brigitte Hoffmann (NRD)

6:3, 3:6, 6:3

Tadeusz Nowicki / Mieczysław Rybarczyk – Wiesław Biełanowicz / Jarosław5 Dąbrowski

6:4, 6:2

Brigitte Hoffmann / Hella Vahley-Riede (NRD) – Barbara Olszowska4 / Danuta Wieczorek6

3:6, 6:1, 6:3

miksta nie rozgrywano

 

1969, edycja IX

11–15 czerwca, korty: GKS Olimpia Poznań

Mieczysław Rybarczyk – Wiesław Gąsiorek

6:4, 6:8, 3:6, 6:4, 7:5

Danuta Wieczorek6 – Alina Zdun

6:3, 6:2

Wiesław Biełanowicz / Tadeusz Nowicki – Piotr Jamroz / Roman Prystrom

6:2, 6:4

Danuta Wieczorek6 / Wiesław Biełanowicz – Brigitte Hoffmann / Peter Fahrmann (NRD)

7:5, 6:2

debla kobiet nie rozgrywano

 

1970, edycja X

1–6 czerwca, korty: GKS Olimpia Poznań

Bronisław Lewandowski – Witold Meres

6:1, 2:6, 1:6, 6:4, 6:0

Danuta Wieczorek6 – Barbara Kral

6:3, 6:3

Bronisław Lewandowski / Adam Mincberg – Ladislav Macko / Milan Tajčnar (CSRS)

6:3, 6:1

Krystyna Filip / Danuta Wieczorek6 – Barbara Kral7 / Barbara Włochowicz

7:5, 6:4

miksta nie rozgrywano

                                  

1971, edycja XI

1–6 czerwca, korty: AZS Poznań

Wojciech Fibak – Mieczysław Rybarczyk

4:6, 7:9, 8:6, 6:4, 6:1

Barbara Kral7 – Danuta Wieczorek6

6:4, 6:1

Henryk Drzymalski / Jerzy Sonsalla8 – Adam Mincberg / Jacek Niedźwiedzki

6:3, 6:3

Danuta Rylska / Danuta Wieczorek6 – Jolanta Rozala / Aleida Spex-Portuondo (Kuba)

6:3, 1:6, 6:2

miksta nie rozgrywano

                       

1972, edycja XII

31 maja 5 czerwca, korty: GKS Olimpia Poznań

Thomas Emmrich (NRD) – Wojciech Fibak

5:7, 6:3, 6:8, 6:2, 6:2

Maria Košičkova (CSRS) – Bettina Borkert (NRD)

6:4, 6:1

Wojciech Fibak / Jacek Niedźwiedzki – Andrzej Andrzejewski / Bogdan Maniewski

6:3, 9:7

Maria Košičkova / Libuše Kozelova (CSRS) – Danuta Rylska / Barbara Włochowicz

4:6, 6:2, 6:4

miksta nie rozgrywano

 

1973, edycja XIII

19–24 czerwca, korty: AZS Poznań

Henryk Drzymalski – Wojciech Fibak

7:5, 6:1, 3:6, 6:3

Barbara Kral7 – Danuta Wieczorek6

6:3, 6:1

Wladimir Tonow / Stojan Welew (Bułgaria) – Wojciech Fibak / Wielisław Nowicki

7:5, 6:4

Barbara Kral7 / Barbara Włochowicz – Wanda Ostrowska / Danuta Wieczorek6

3:6, 6:2, 6:2

miksta nie rozgrywano

 

1974, edycja XIV

5–9 czerwca, korty: GKS Olimpia Poznań

Henryk Drzymalski – Thomas Emmrich (NRD)

przez losowanie

Barbara Kral7Erzsebet Szell (Węgry)

przez losowanie

 

Z powodu fatalnych warunków atmosferycznych (intensywnie podający w sobotę i niedzielę deszcz) organizatorzy postanowili zakończyć turniej i przez losowanie od półfinałów ustalić miejsca i nagrody. Debla kobiet nie rozgrywano, a kolejności w deblu mężczyzn i mikście nie losowano.

 

1975, edycja XV

17–22 czerwca, korty: GKS Olimpia Poznań

Thomas Emmrich (NRD) – Henryk Drzymalski

6:3, 4:6, 6:2

Barbara Kral7 – Danuta Szwaj-Wieczorek

6:4, 6:2

Ljubomir Petrow / Stojan Welew (Bułgaria) – Thomas Arnold / Thomas Emmrich (NRD)

walkower

Barbara Kral7 / Barbara Włochowicz – Lea Plchova / Katařina Skronska (CSRS)

6:1, 6:1

miksta nie rozgrywano

 

1976, edycja XVI

2–6 czerwca, korty: GKS Olimpia Poznań

Henryk Drzymalski – Czesław9 Dobrowolski

6:3, 4:6, 6:1

Danuta Szwaj-Wieczorek – Barbara Kral7

1:6, 6:4, 6:4

Czesław9 Dobrowolski / Jerzy Jasiński – Henryk Drzymalski / Czesław Szewczyk

6:4, 4:6, 7:5

Jolanta Rozala / Danuta Szwaj-Wieczorek – Barbara Kral7 / Barbara Włochowicz

6:4, 6:4

miksta nie rozgrywano

  1 Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Lewandowska.

  2 Z domu Szmidt.

  3 Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Makowska.

  4 Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Kowalska.

  5 Często używał zdrobnienia Sławek.

  6 Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Wieczorek.

  7 Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Olsza.

  8 Używał także spolszczonej formy nazwiska: Sąsała.

  9  Często używał imienia Maciej.

Polski Związek Tenisowy

Zapraszamy do Sklepu Kibica!

POLSKI ZWIĄZEK TENISOWY
ul. Konduktorska 4 lok.10
(wejście II, piętro V).
00-775 Warszawa
tel. (48-22) 122 12 00, 122 12 01
fax. (48-22) 122 12 11
e-mail: pzt@pzt.pl
Rachunek opłat statutowych: Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
17 1600 1374 0003 0057 6053 3150
Rachunek Kolegium Sędziów: Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
87 1600 1374 0003 0057 6053 3151
Dane do faktur:
Polski Związek Tenisowy
ul. Konduktorska 4 lok.10
00-775 Warszawa
NIP: 526-21-70-384
Copyright Polski Związek Tenisowy.
All rights reserved
projekt i wykonianie e-ARES Sp. z o.o.