Znajdujesz się: HISTORIA > ROZGRYWKI > MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ O PUCHAR BAŁTYKU
HISTORIA TURNIEJU
ukryj

Turniej rozgrywany był w Sopocie w latach 1963–1987 (23 edycje; przerwa w latach 1973–74 z powodu remontu obiektu SKT). Inauguracyjna impreza odbyła się wyłącznie w formacie drużynowym. Narodowe reprezentacje mężczyzn – początkowo trzy-, następnie cztero-, a wreszcie dwuosobowe – rywalizowały aż do ósmej edycji włącznie. Indywidualne turnieje singlowe wprowadzono od drugiej edycji, deblowe – od trzeciej; miksta grywano nieregularnie. Status turnieju międzynarodowego został utrzymany do roku 1985, tylko dwa ostatnie turnieje odbyły się w obsadzie wyłącznie krajowej.

WYNIKI
ukryj

1963 – 22-27 lipca


Drużynowo
1. Czechosłowacja
2. Rumunia
3. Chiny
4. Polska I (Władysław Skonecki, Jan Radzio, Bogdan Maniewski)
5. NRD
6. Polska II (Józef Osadca, Mieczysław Rybarczyk, Stanisław Szczukiewicz)

Turniejów indywidualnych nie rozgrywano


1964 – 14-19 lipca

Drużynowo
1. Węgry
2. Czechosłowacja
3. Polska I (Wiesław Gąsiorek, Józef Orlikowski, Wielisław Nowicki, Mieczysław Rybarczyk)
4. Chiny
5. NRD
6. Polska II (Tadeusz Nowicki, Bronisław Lewandowski, Andrzej Czapracki, Mieczysław Kubaty)
7. Bułgaria
8. Kuba

Indywidualnie – kobiety
Finał: Ci Von-di (ChRL) – Danuta Rylska                                         6:2, 4:6, 6:4
O 3. miejsce: Danuta Wieczorek 1 – Sui Jen-dżen (ChRL)                      7:5, 6:4

1
Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Szwaj.


1965 – 13-19 lipca


Drużynowo

1. Polska I (Wiesław Gąsiorek, Tadeusz Nowicki, Bogdan Maniewski, Józef Orlikowski)
2. Węgry
3. Czechosłowacja
4. ChRL
5. Zespół międzynarodowy „międzynarodówka” (składający się na najlepszych zawodników uczestniczących w rozgrywkach indywidulanych)
6. NRD
7. Polska II (Bronisław Lewandowski, Czesław Szewczyk, Andrzej Andrzejewski)
8. Rumunia

Indywidualnie
Istvan Gulyas (Węgry) – Wiesław Gąsiorek                                               7:5, 3:6, 1:6, 6:4, 6:3
Chi Fen-Dżi (ChRL) – Hsu Juan-chan (ChRL)                                                                    7:5, 6:2
Omar Pabst / John Sharpe (Chile / Australia) – Pavel Korda / Petr Štrobl (CSRS)           6:3, 6:3
Chi Fen-Dżi / Hsu Juan-chan (ChRL) – Ilona Fudala / Barbara Olszowska 1                     8:6, 6:0

1 Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Kowalska.


1966 – 12-17 lipca


Drużynowo
1. Polska I (Wiesław Gąsiorek, Mieczysław Rybarczyk, Piotr Jamroz, Wielisław Nowicki)
2. USA
3-4. Węgry / ChRL
5.-9. Czechosłowacja / Szwecja / Bułgaria / NRD / Polska II (Tadeusz Nowicki, Bronisław Lewandowski)

Indywidualnie
Istvan Gulyas (Węgry) – Wiesław Gąsiorek                                                                     6:1, 5:4 krecz
                                                                     (spotkanie przerwane przez deszcz – Polak poddał mecz)
Danuta Wieczorek 1 – Jen Ta-tsui (ChRL)                                                                                 0:6, 6:2
                                                               (spotkanie przerwane z powodu ciemności i nie dokończone)
??? Babarczi / Istvan Gulyas (Węgry) – Jan Kukal / Milan Nečas (CSRS)                                 6:4, 6:4
Erzsebet Szell (Węgry) / Danuta Wieczorek 1 – Chi Feng-dżi / Jen Ta-tsui (ChRL)          6:3, 2:6, 6:4
miksta nie rozgrywano

1
Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Szwaj.


1967 – 11-16 lipca


Drużynowo
1. Polska I (Tadeusz Nowicki, Mieczysław Rybarczyk)
2. CSRS
3.-6. Węgry / NRD / Polska II (Bronisław Lewandowski, Jacek Niedżwiedzki) / Polska III (Adam Mincberg, Czesław Szewczyk)

Indywidualnie
Wiesław Gąsiorek – Bronisław Lewandowski                                                                6:4, 2:6, 6:1, 6:3
Barbara Kral 1 – Danuta Wieczorek 2                                                                                           6:4, 6:1
Antal Jancso / Andras Szikszay (Węgry) – ??? Barbaczi / Ferenc Komaromy  (Węgry)      7:5, 4:6, 6:3
Barbara Kral 1 / Alina Zdun – Krystyna Makowska 3 / Danuta Wieczorek 2                          5:7, 6:1, 6:2
miksta nie rozgrywano

1
Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Olsza.

2 Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Szwaj.
3 Z domu Żmija.


1968 – 9-14 lipca

Drużynowo
1. Estonia I
2. Polska I (Wiesław Gąsiorek, Tadeusz Nowicki)
3.-8. Węgry / Rumunia / Szwecja / Polska II (Bogdan Rogulski, Andrzej Wiśniewski) / Estonia II / NRD

Indywidualnie
Toomas Lejus (Estonia) – Geza Varga (Węgry)                                                                    6:3, 6:2, 6:4
Barbara Kral 1 – Tilu Soome-Simson (Estonia)                                                                               7:5, 6:1
Szabolcs Baranyi / Geza Varga (Węgry) – Tadeusz Nowicki / Mieczysław Rybarczyk          6:3, 5:7, 6:4
Tiju Kiwi / Tilu Soome-Simson (Estonia) – Barbara Olszowska 2 / Paula Vajda (Węgry)                6:1, 6:1
miksta nie rozgrywano

1
Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Olsza.
2 Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Kowalska.



1969 – 15-20 lipca


Drużynowo
1. Polska I (Mieczysław Rybarczyk, Tadeusz Nowicki)
2. Węgry
3.-4. Polska II (Wiesław Biełanowicz, Adam Mincberg) / NRD

Indywidualnie
Peter Szöke (Węgry) – Mieczysław Rybarczyk                                                                  6:1, 4:6, 6:0
Barbara Kral 1 – Katalin Borka (Węgry)                                                                              6:3, 8:6
Bronisław Lewandowski / Tadeusz Nowicki – Andras Szöcsik / Peter Szöke (Węgry)        6:3, 6:4
Maria Lewandowska 2 / Danuta Rylska – Barbara Kral 1 / Alina Zdun                                6:4, 4:6, 6:2
miksta nie rozgrywano

1
Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Olsza.

2
Z domu Dowbór.


1970 7-12 lipca

Drużynowo
1. Polska I (Mieczysław Rybarczyk, Tadeusz Nowicki)
2. Polska II (Jacek Niedźwiedzki, Wojciech Fibak)
3.-6. Rumunia / Czechosłowacja / NRD / Węgry

Indywidualnie
Tadeusz Nowicki – Ionel Santeiu (Rumunia)                                                                 6:3, 6:4, 6:0
Eva Szabo (Węgry) – Alina Zdun                                                                                  8:6, 6:3
Tadeusz Nowicki / Mieczysław Rybarczyk – Frank Falderbaum / M. Gottschalk           6:2, 6:4, 3:6, 6:3
Krystyna Makowska 1 / Eva Szabo – B. Borkert / Veronika Koch (NRD)                       11:9, 5:7, 6:1
miksta nie rozgrywano

1
Z domu Żmija.



1971 13-18 lipca

Sever Muresan (Rumunia) – Andrzej Andrzejewski                                                                           6:3, 6:0
Barbara Kral 1 – Danuta Wieczorek 2                                                                                                 6:0, 6:4
Sever Muresan / Toma Ovici (Rumunia) – ??? Kurz / Jiři Marzik (CSRS)                                            6:4, 6:2
Danuta Wieczorek 2 / Alina Zdun – Barbara Kral 1 / Barbara Włochowicz                                         4:6, 6:2, 6:3
Danuta Wieczorek 2 / Jerzy Sonsalla 3 – Aleida Spex-Portuondo / Humberto Camarotti (Kuba)       6:4, 9:7

1
Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Olsza.
2 Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Szwaj.
3 Używał także spolszczonej formy nazwiska: Sąsała.


1972
11-16 lipca

Bertalan Csoknyay (Węgry) – Sever Muresan (Rumunia)                                                     2:6, 6:3, 6:2
Eva Szabo (Węgry) – Danuta Wieczorek 1                                                                                    6:2, 6:2
Sever Muresan (Rumunia) / Mieczysław Rybarczyk – Jacek Niedźwiedzki / Jerzy Sonsalla 2        7:5, 6:3
Eva Szabo (Węgry) / Danuta Wieczorek 1 – Barbara Kral 3 / Barbara Włochowicz               3:6, 8:6, 6:4
miksta nie rozgrywano

1
Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Szwaj.
2 Używał także spolszczonej formy nazwiska: Sąsała.
3
Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Olsza.


1973 turniej odwołany (remont kortów i domku klubowego SKT)


1974 turniej nie odbył się


1975 15-20 lipca

Thomas Emmrich (NRD) – Jacek Niedźwiedzki                                                          7:5, 6:7, 6:2
Barbara Włochowicz – Barbara Kral 1                                                                              6:4, 7:6
Jacek Niedźwiedzki / Tadeusz Nowicki  – Henryk Drzymalski / Jerzy Sonsalla 2               6:1, 6:2
debla kobiet i miksta nie rozgrywano

1
Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Olsza.
2 Używał także spolszczonej formy nazwiska: Sąsała.


1976 14-18 lipca

Thomas Emmrich (NRD) – Pavel Ševčik (CSRS)                                                               7:6, 6:4
Danuta Szwaj 1 – Barbara Olsza 2                                                                                   6:1, 6:3
Jiři Granat / ??? Proucha (CSRS) – Henryk Drzymalski / Witold Meres                    3:6, 7:6, 6:4
debla kobiet nie rozgrywano
Barbara Olsza 2 / Thomas Emmrich (NRD) – Danuta Szwaj 1 / Jerzy Sonsalla 3              7:6, 6:4

1
Z domu Wieczorek.
2 Z domu Kral.

3
Używał także spolszczonej formy nazwiska: Sąsała.



1977
13-17 lipca

Thomas Emmrich (NRD) – Henryk Drzymalski                                                                                  6:3, 6:4
Jewgienija Biriukowa (ZSRR) – Danuta Szwaj 1                                                                               6:3, 6:2
Henryk Drzymalski / Thomas Emmrich (NRD) – Vladislav Savrda / Pavel Ševčik (CSRS)                 6:7, 6:1, 6:3
debla kobiet nie rozgrywano
Jewgienija Biriukowa / Anatolij Wołkow (ZSRR) – Ivona Brzakova / Vladislav Savrda (CSRS)       4:6, 6:3, 6:3

1
Z domu Wieczorek.


1978
12-16 lipca

Vladislav Savrda (CSRS) – Thomas Emmrich (NRD)                                                             6:3, 4:6, 7:6
Danuta Szwaj 1 – Barbara Olsza 2                                                                                       3:6, 6:2, 6:1
Henryk Drzymalski / Tadeusz Nowicki – Thomas Arnold / Thomas Emmrich (NRD)              6:0, 7:5
debla kobiet nie rozgrywano
Barbara Olsza 2 / Thomas Emmrich – ??? Huebnerova / Jaroslav Navratil (CSRS)              6:2, 6:1

1
Z domu Wieczorek.
2 Z domu Kral.



1979 11-14 lipca

Jaroslav Čech (CSRS) – Andrzej Wiśniewski                                                                  6:1, 7:5
Danuta Szwaj 1 – Michalina Pazdorova (CSRS)                                                              7:5, 6:3
Barbara Olsza 2 / Danuta Szwaj 1 – Paulina Kajetanowicz / Małgorzata Rejdych 3        7:6, 7:5
Janusz Gąsior / Andrzej Wiśniewski – Jaroslav Čech / Oliver Karlik (CSRS)                   7:6, 7:6
miksta nie rozgrywano

1
Z domu Wieczorek.
2 Z domu Kral.

3 Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Żydek.


1980 9-15 lipca

Thomas Emmrich (NRD) – Henryk Drzymalski                                                               7:6, 3:6, 6:4
Dorota Dziekońska – Michalina Pazderova (CSRS)                                                            walkower
Thomas Arnold / Thomas Emmrich (NRD) – Janusz Czoba / Czesław 1 Dobrowolski           6:4, 6:1
Barbara Kocyga / Elżbieta Ślesicka – Dorota Dziekońska / Grażyna Jarosz                        7:5, 7:5
miksta nie rozgrywano

1
Często używał imienia Maciej.



1981
15-19 lipca

Henryk Drzymalski – Marek Królicki                                                                                  6:4, 6:3, 6:3
Natasza Borodina (ZSRR) – Swietłana Korzun (ZSRR)                                                    6:0, 6:1
Henryk Drzymalski / Andrzej Wiśniewski – Zenon Rode / Romuald Szczepanik               6:4, 2:6, 6:3
Natasza Borodina / Swietłana Korzun (ZSRR) – Wanda Diłaj 1 / Marzena Sieracka        6:0, 6:4
miksta nie rozgrywano

1
Z domu Rybarczyk.


1982
7-11 lipca

Ladislav Travniček (CSRS) – Pavel Dynak (CSRS)                                                                               6:0, 6:2
Alena Kulhankova (CSRS) – Danuta Szwaj 1                                                                                        7:6, 6:1
Aleksander Harasym / Marek Królicki – Jerzy Jasiński / Romuald Szczepanik                                      3:6, 6:3, 12:10
Wanda Diłaj 2 / Alena Kulhankova (CSRS) – Mieczysława Andrzejewska / Paulina Kajetanowicz       6:2, 6:4
Alena Kulhankova / Ladislav Travniček (CSRS) – Wanda Diłaj 2 / Romuald Szczepanik                      6:2, 6:7, 6:4

1
Z domu Wieczorek.
2 Z domu Rybarczyk.



1983
6-10 lipca

Henryk Drzymalski – Zenon Rode                                                                                      6:2, 6:1
Małgorzata Żydek 1 – Wanda Diłaj 2                                                                                  6:1, 6:3
Zenon Rode / Romuald Szczepanik – ??? Pop / ??? Stefanescu (Rumunia)                       7:5, 6:4
Elżbieta Baranowska / Wanda Diłaj 2 – Paulina Kajetanowicz / Małgorzata Żydek 1         3:6, 6:2, 6:4
miksta nie rozgrywano

1
Z domu Rejdych.
2 Z domu Rybarczyk.



1984
11-15 lipca

Lech Bieńkowski – Andrzej Jagielski                                                                                     6:1, 7:5
Elżbieta Żaboklicka – Vera Svobodova (CSRS)                                                                    6:4, 6:2
Dorota Dziekońska / Elżbieta Żaboklicka – Marzena Sieracka / Katarzyna Ślęczek             7:5, 6:1
Erwin Lange (Estonia) / Tomasz Ulatowski – Lech Bieńkowski / Olgierd Hoffman               5:7, 6:2, 6:2
Elżbieta Żaboklicka / Romuald Szczepanik – Dorota Dziekońska / Marcin Maziarczyk         7:6, 2:6, 6:2


1985
9-14 lipca

Małgorzata Żydek 1 – Vera Svobodova (CSRS)                6:1, 6:4
Ryszard Major – Zenon Rode                                           6:4, 6:4
debli i miksta nie rozgrywano (???)

1
Z domu Rejdych.



1986
16-20 lipca (turniej krajowy)

Danuta Szwaj 1 – Anna Gabzdyl                                                                                        7:6, 7:6
Tomasz Maliszewski – Wojciech Jamroz                                                                             4:6, 6:3, 6:2
Wojciech Jamroz / Tomasz Maliszewski – Aleksander Harasym / Bernard Żukowski          7:5, 6:1
Judyta Słaboszewska / Elżbieta Żaboklicka – Beata Gumuła / Danuta Szwaj 1                 4:6, 6:3, 7:5
Danuta Szwaj 1 / Zenon Rode – Elżbieta Żaboklicka / Maciej Kośka                                  7:5, 6:2

1
Z domu Wieczorek.



1987
16-19 lipca (turniej krajowy)

Maciej Kaczyński – Alfred Chrobok                                                                                       6:4, 6:1, 6:4
Renata Wojtkiewicz 1 – Małgorzata Żydek 2                                                                         6:2, 6:0
debla mężczyzn nie dokończono z powodu deszczu
Beata Gumuła / Renata Wojtkiewicz 1 – Katarzyna Teodorowicz / Agata Werblińska          6:3, 6:2
miksta nie rozgrywano

1
Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Skrzypczyńska.
2 Z domu Rejdych.

Polski Związek Tenisowy

Zapraszamy do Sklepu Kibica!

POLSKI ZWIĄZEK TENISOWY
ul. Konduktorska 4 lok.10
(wejście II, piętro V).
00-775 Warszawa
tel. (48-22) 122 12 00, 122 12 01
fax. (48-22) 122 12 11
e-mail: pzt@pzt.pl
Rachunek opłat statutowych: Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
17 1600 1374 0003 0057 6053 3150
Rachunek Kolegium Sędziów: Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
87 1600 1374 0003 0057 6053 3151
Dane do faktur:
Polski Związek Tenisowy
ul. Konduktorska 4 lok.10
00-775 Warszawa
NIP: 526-21-70-384
Copyright Polski Związek Tenisowy.
All rights reserved
projekt i wykonianie e-ARES Sp. z o.o.