Znajdujesz się: PZT > AKTUALNOŚCI

Puchar Davisa – 16. tenisista ATP zagra w reprezentacji Polski

Hubert Hurkacz - 16. tenisista rankingu ATP będzie największą gwiazdą meczu Pucharu Davisa Polska – Barbados, który w dniach 15-16 września zostanie rozegrany w Kozerkach koło Grodziska Mazowieckiego. Będzie to jedyna okazja do obejrzenia na żywo Huberta w kraju, Bilety można nabywać na: https://www.ebilet.pl/sport/tenis/puchar-davisa (proszę skopiować cały link)

Będzie to pierwszy występ Hurkacza (Redeco Wrocław) w drużynie narodowej od czterech lat. Poprzednio pomógł Polakom awansować z turnieju w ramach Grupy Światowej II w Grecji we wrześniu 2019 roku. Bilans meczów Huberta w kadrze wynosi 7-9, więc będzie miał okazję go poprawić już w ten weekend na obiekcie Centrum Szkoleniowego Polskiego Związku Tenisowego przy Akademii Tenisowej – Tenis Kozerki koło Grodziska Maz. Dwudniowa rywalizacja będzie się toczyć na korcie o twardej nawierzchni typy Laykold.

Oprócz tenisisty z Wrocławia w reprezentacji powołanej przez kapitana Mariusza Fyrstenberga znalazł się Zieliński (Centralny Klub Tenisowy Grodzisk Mazowiecki), który od swojego debiutu w reprezentacji w 2020 roku w Kaliszu nie opuścił żadnego meczu w Pucharze Davisa. W styczniu Janek razem z Hugo Nysem z Monako osiągnął swój pierwszy wielkoszlemowy finał w Australian Open, a w ubiegłym tygodniu wystąpili w ćwierćfinale US Open.

Po występie w Nowym Jorku awansowali na 9. miejsce w rankingu najlepszych par ATP Doubles Race, który wyłoni osiem debli uczestniczących w kończącym sezon turnieju masters – ATP Finals. W Kozerkach partnerem Janka w sobotnim pojedynku w grze podwójnej będzie Karol Drzewiecki (WKS Grunwald Poznań). Zawodnik PZT Team, obecnie 127. w rankingu ATP, wraca właśnie na korty po kilkutygodniowej przerwie spowodowanej kontuzją kciuka lewej dłoni (jest praworęczny).

Natomiast jako drugi singlista w polskiej drużynie znalazł się Olaf Pieczkowski (KT Jakubowo-Olsztyn), który zadebiutował w kadrze narodowej już w wrześniu ubiegłego roku. W spotkaniu z Indonezją w Inowrocławiu zdobył dwa punkty w singlu, przyczyniając się poważnie do zwycięstwa 5:0. 19-letni tenisista PZT Team w singlowej klasyfikacji ATP zajmuje obecnie 646. miejsce i jest na „fali wznoszącej”. Pod koniec sierpnia odniósł pierwsze singlowe zwycięstwo w cyklu ITF World Tour Tennis, wygrywając imprezę rangi ATP 15 w Szczawnie Zdrój, zaliczaną do cyklu PT Polish Tour – Narodowy Puchar Polski 2023.

Skład Polaków na mecz w Kozerkach uzupełnia 17-letni Tomasz Berkieta (Legia Tenis Warszawa), półfinalista juniorskiego Australian Open 2023. Pomimo młodego wieku zawodnik PZT Team ma już na koncie pierwsze punkty w rankingu ATP, w którym sklasyfikowany jest na 1576. pozycji. W najbliższy weekend zadebiutuje w reprezentacji narodowej w Pucharze Davisa, a jeśli wynik ułoży się po myśli gospodarzy być może wyjdzie na kort w sobotę.

Stawką dwudniowej rywalizacji na korcie twardym w ośrodku szkoleniowym Polskiego Związku Tenisowego koło Grodziska Mazowieckiego będzie awans do przyszłorocznej fazy play off o miejsce w Grupie Światowej I. Właśnie w tej fazie Polacy przegrali w lutym na wyjeździe z Japonią 0:4. Wcześniej jednak trzeba pokonać przed własną widownią zespół Barbadosu, którego kapitanem jest Damien Applewhaite, a liderem Darian King, aktualnie 482. na świecie.

Jednak nie można lekceważyć 31-letniego Kinga, bowiem w był już 106. w rankingu ATP w 2017 roku. Po niedawnym wznowieniu kariery znowu osiąga dobre wyniki. W lipcu wygrał dwie imprezy ITF M15 w Rochester i Pittsburghu, a w sierpniu przeszedł zwycięsko dwie rundy eliminacji i wszedł do głównej drabinki turnieju ATP 250 w Winstpn-Salem.

Oprócz niego w drużynie Barbadosu, która przyleci dzisiaj do Polski, znaleźli się młodzi zawodnicy: Xavier Lawrence (1744 w deblowym rankingu ATP), Kaipo Marshall, Haydn Lewis i Stephen Slocombe.

W piątek (15 września) gry rozpoczną się o godz. 15.00. Tego dnia zostaną rozegrane dwa pojedynki singlowe, w których liderzy drużyn zmierzą się z drugimi „rakietami” nominowanymi przez kapitanów obydwu teamów. Rywalizacja zostanie wznowiona w sobotę o godzinie 11.00 meczem debli, a po nich zaplanowane są dwa single.

O tym kto dokładnie i w którym piątkowym meczu wystąpi dowiemy się w czwartek w okolicach południa, podczas oficjalnej ceremonii losowania gier. Odbędzie się ona w MEDIATECE w Grodzisku Mazowieckim (ul. 3 Maja 57) o godz. 12.00. Tuż po niej odbędą się konferencje prasowe z obydwoma zespołami, które będą jedyną okazją do zadawania pytań zawodnikom powołanym na Puchar Davisa Centrum Szkoleniowym PZT.

Serdecznie zapraszamy na ceremonię losowania i konferencje prasowe w Grodzisku Maz. oraz do Kozerek na spotkanie Polska – Barbados (15-16 września).

Fot.: ATPTour/Peter Staples

Partner - MSiT

Partner - Niepodległa

Główny Mecenas Polskiego Związku Tenisowego

Oficjalny Sponsor Reprezentacji - Solano

Partner Technologiczny - Mapei

Partner Generalny - Kantor dla Firm

Partner Generalny - EVE Energy

Partner Generalny - CarNet

Poznaj program KINDER Joy of moving

Partner Główny - DrogBruk

Partner medialny - Polsat sport

Oficjalny Sponsor Reprezentacji Mężczyzn - Recman

Partner - Festina

Partner Główny - forBET

Sponsor Główny - UniLogistics

Partner Techniczny - Hummel

Oficjalna Woda - Jantar

Oficjalny Sklep PZT

Partner Medyczny - Rehasport

Partner Tenis 10 - Babolat

Oficjalna Piłka - Tretorn

Partner Generalny - Regent

Oficjalny Partner Technologiczny

Partner Medialny - Tenis Magazyn

Zapraszamy do Sklepu Kibica!

POLSKI ZWIĄZEK TENISOWY
ul. Konduktorska 4 lok.10
(wejście II, piętro V).
00-775 Warszawa
tel. (48-22) 122 12 00, 122 12 01
fax. (48-22) 122 12 11
e-mail: pzt@pzt.pl
Rachunek opłat statutowych: Bank Pekao S.A.
20 1240 1037 1111 0011 1172 8672
Rachunek Kolegium Sędziów: Bank Pekao S.A.
61 1240 1037 1111 0011 1172 8904
Dane do faktur:
Polski Związek Tenisowy
ul. Konduktorska 4 lok.10
00-775 Warszawa
NIP: 526-21-70-384
Copyright Polski Związek Tenisowy.
All rights reserved
projekt i wykonanie e-ARES Sp. z o.o.