Znajdujesz się: PZT > AKTUALNOŚCI

Puchar Davisa – już w piątek mecz reprezentacji Polski

Jedyna okazja, żeby w tym roku zobaczyć Huberta Hurkacza grającego przed polską widownią. Występ finalisty Australian Open 2023 Jana Zielińskiego i Olafa Pieczkowskiego. A także debiut reprezentacyjny świetnego deblisty Karola Drzewieckiego i juniora Tomasza Berkiety. Tak zapowiada się weekendowy mecz Pucharu Davisa w Kozerkach.

Szczegółowy plan gier i nazwiska zawodników wytypowanych ostatecznie do gry przez kapitanów drużyn poznamy już jutro w samo południe, podczas oficjalnej ceremonii losowania w Mediatece w Grodzisku Mazowieckim (ul. 3 Maja 57). Zaraz po niej odbędą się konferencje prasowe z obydwoma zespołami. Serdecznie zapraszamy, bo to będzie jedyna przedmeczowa okazja do zadawania pytań zawodnikom. Bilety są dostępne na: https://www.ebilet.pl/sport/tenis/puchar-davisa

- Kiedy ostatnio zagrałem w międzynarodowej imprezie rozgrywanej w kraju? To było w 2018 roku, gdy wygrałem challenger Poznań Open. Potem jeszcze tylko raz miałem okazję zagrać przed polską widownią, to było na mistrzostwach Polski w Bytomiu w 2020 roku, ale o tym wolę nie mówić. Dlatego cieszę się, że będę miał okazję znowu zagrać w Polsce, w barwach reprezentacji – powiedział Hurkacz przed pierwszym treningiem na twardych kortach Centrum Szkoleniowego Polskiego Związku Tenisowego przy Akademii Tenis Kozerki koło Grodziska Mazowieckiego.

Trzy lata temu Hubert po kilkumiesięcznym przymusowym pobycie w USA w trakcie pandemii, przyleciał na kilka tygodni do kraju. Wystąpił wtedy w Narodowych Mistrzostwach Polski na kortach ziemnych Górnika Bytom i przegrał nieoczekiwanie w drugiej rundzie z Maksem Kaśnikowskim (PZT Team/CKT Grodzisk Mazowiecki).

- Gra w reprezentacji narodowej to wielki zaszczyt i spore emocje, szczególnie, że planuję występ w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Ale to też okazja, żeby znowu zagrać dla polskich kibiców tutaj w kraju. Bardzo liczę na pełne trybuny i wielkie wsparcie kibiców podczas meczu Pucharu Davisa – dodał Hurkacz, obecnie 16 tenisista świata.

Hubert wystąpi w piątkowym singlu, a na drugiej „rakiecie” zobaczymy Olafa Pieczkowskiego (KT Jakubowo-Olsztyn), który przed dwoma tygodniami zdobył pierwszy w karierze tytuł w cyklu ITF World Tennis Tour. PZT Team wygrał imprezę rangi ITF15 w Szczawnie Zdrój, zaliczaną do cyklu PZT Polish Tour – Narodowy Puchar Polski 2023.

-Wcześniej nie wygrałem turnieju ITF Pro, ale wygrałem za to ITF Juniors, więc niby coś tam było, ale jednak to nie to samo. W sumie w Tennis Europe też nie wygrałem wcześniej. No ale w Szczawnie Zdroju mi się to udało i mam nadzieję, że to nie będzie mój ostatni zawodowy tytuł. Liczę, że przede mną kolejne sukcesy. Chciałbym w końcówce tego roku chciałbym się zacząć dostawać do eliminacji do challengerów ATP, czyli muszę osiągnąć co najmniej ranking w okolicach 500.-550. miejsca – powiedział Pieczkowski, obecnie 646. tenisista świata.

- Po zdaniu matury nie miałem jakiegoś super sezonu, a to pierwsze zwycięstwo w turnieju ITF pokazało mi, że mogę odnosić sukcesy. Też ważnym momentem był dla mnie ubiegłoroczny debiut w pucharze Davisa, w którym wygrałem w Inowrocławiu dwa singlowe mecze. To było dla mnie wielkie przeżycie, więc cieszę się, że znowu zostałem powołany do reprezentacji. Teraz będzie trochę inaczej, bo obecność takiego zawodnika jak Hubert w drużynie to jest jakiś drobny stres, tak jak gra przed własną widownią, a do tego mój mecz będzie oglądał Hubert, to jeszcze dodatkowe emocje. Ale mam nadzieję, że sobie z tym wszystkim poradzę – dodał.

Olaf najprawdopodobniej zagra w piątek z liderem ekipy z Barbadosu - Darianem Kingiem, który kilka lat temu był 106. w rankingu ATP (teraz jest 482.). Niedawno wznowił karierę i wygrał dwa turnieje ITF M15 na twardych kortach w USA, a także przeszedł zwycięsko eliminacje do imprezy ATP 250 w Winston-Salem. Natomiast Hurkacz zmierzy się z jednym z mniej doświadczonych rywali – szczegóły poznamy już jutro w południe podczas ceremonii losowania w Mediatece w Grodzisku Mazowieckim.

Natomiast w sobotę o godz. 11 dojdzie do spotkania deblowego, w którym Polskę reprezentować będą 18. zawodnik w rankingu ATP w grze podwójnej Jan Zieliński i 127. na świecie Karol Drzewiecki, debiutujący w kadrze.

- Cieszę się, że mogę zagrać w reprezentacji. Atmosfera w kadrze jest rewelacyjna, dużo jest bardzo fajnej energii. Oczywiście jak większą grupą Polaków spotykamy się na różnych turniejach to jest super, ale jednak trenowanie razem pod Davis Cupa i bycie drużyną, to jest zupełnie inne doświadczenie i przeżycie. Na zgrupowaniu jesteśmy cały czas teamem. Jemy razem obiady, śniadania, kolacje, trenujemy razem i spędzamy ze sobą dużo czasu – powiedział 27-letni Drzewiecki.

- Nawierzchnia tu w Kozerkach na pewno bardzo pomaga agresywnej grze deblowej. Ja i Janek bardzo dobrze serwujemy, mamy też dobre uderzenia z głębi kortu i myślę, że wszystko nam będzie tutaj współgrało. Znamy się dobrze, wiadomo Janek jest wyżej ode mnie w rankingu, ma większe doświadczenie zebrane w przeciągu ostatnich dwóch lat na arenie międzynarodowej. Także można chyba powiedzieć, że on będzie liderem, a ja będę mu zacnie pomagał i będziemy tworzyli na korcie super team – dodał.

W zależności od wyniku jaki będzie po deblu, w sobotę zostanie rozegrany jeden lub dwa pojedynki singlowe. W przypadku rezultatu 3:0 możliwe, że zadebiutuje w reprezentacji jeden z utalentowanych juniorów powołanych do kadry przez kapitana Mariusza Fyrstenberga i trenera Alka Charapntidisa, czyli Tomasz Berkieta (Legia Tenis Warszawa) lub Fryderyk Lechno-Wasiutyński (FairPlace Poznań).

Mecz Pucharu Davisa o prawo gry w fazie play off o Grupę Światową I w 2024 roku rozgrywany będzie na twardym korcie Centrum Szkoleniowego Polskiego Związku Tenisowego przy Akademii Tenis Kozerki koło Grodziska Mazowieckiego (Kozerki, ul. Jowisza 92). Bilety są jeszcze dostępne na: https://www.ebilet.pl/sport/tenis/puchar-davisa

Składy na mecz Polska - Barbados (Kozerki, 15-16 września):

POLSKA
Hubert Hurkacz
Olaf Pieczkowski
Karol Drzewiecki
Tomasz Berkieta
Jan Zieliński
kapitan - Mariusz Fyrstenberg

BARBADOS
Darian King
Xavier Lawrence
Kaipo Marshall
Haydn Lewis
Stephen Slocombe
kapitan - Damien Applewhaite

Partner Strategiczny PZT - LOTTO

Partner - MSiT

Partner Główny - T-Mobile

Główny Mecenas Polskiego Związku Tenisowego

Partner Generalny - Car Net

Partner Główny - DrogBruk

Partner PZT - Ziaja

Oficjalny Sponsor PZT - Fale Loki Koki

Partner PZT - Metalplast

Partner Generalny - Solano

Oficjalny Sponsor Reprezentacji Mężczyzn - Recman

Partner - Festina

Partner KN w Winter Cups 2024 - UniLogistics

Partner Halowego PP 2023 - BORYS TEAM

Partner medialny - Polsat sport

Patron Medialny - Tenis Magazyn

Oficjalna Woda - Jantar

Partner Techniczny - Joma

Poznaj program KINDER Joy of moving

Partner Tenis 10 - Babolat

Oficjalny Sklep PZT

Partner Medyczny - Rehasport

Oficjalna Piłka - Tretorn

Partner Generalny - Regent

Oficjalny Partner Technologiczny

Zapraszamy do Sklepu Kibica!

POLSKI ZWIĄZEK TENISOWY
ul. Konduktorska 4 lok.10
(wejście II, piętro V).
00-775 Warszawa
tel. (48-22) 122 12 00, 122 12 01
fax. (48-22) 122 12 11
e-mail: pzt@pzt.pl
Rachunek opłat statutowych: Bank Pekao S.A.
20 1240 1037 1111 0011 1172 8672
Rachunek Kolegium Sędziów: Bank Pekao S.A.
61 1240 1037 1111 0011 1172 8904
Dane do faktur:
Polski Związek Tenisowy
ul. Konduktorska 4 lok.10
00-775 Warszawa
NIP: 526-21-70-384
Copyright Polski Związek Tenisowy.
All rights reserved
projekt i wykonanie e-ARES Sp. z o.o.