Znajdujesz się: PZT > AKTUALNOŚCI

Puchar Davisa – debel rozstrzygnął losy meczu w Kozerkach

Debel PZT Team – Karol Drzewiecki (WKS Grunwald Poznań) i Jan Zieliński (CKT Grodzisk Maz.) zdobył zwycięski punkt w spotkaniu Pucharu Davisa z Barbadosem w Kozerkach koło Grodziska Mazowieckiego. Na koniec wynik na 4:0 ustalił w swoim debiucie w kadrze Tomasz Berkieta (Legia Tenis Warszawa).

- Wspaniale było debiutować w takim towarzystwie. Czułem się bardzo pewnie przy Janku, wiedziałem, że będzie świetnie grał i pomagał, więc szybko zeszła ze mnie presja. On ma duże doświadczenie, w Pucharze Davisa i nie tylko, dlatego cieszę się, że mogłem z nim dzielić połówkę kortu. Ten debiut w reprezentacji był dla mnie ważnym doświadczeniem i dał mi jeszcze większa motywację do budowania jak najwyższego rankingu – powiedział Drzewiecki, który po raz pierwszy znalazł siew drużynie narodowej w Pucharze

- Karol jest starszy ode mnie, znamy się nie od dziś, bardzo długo się przyjaźnimy na korcie i poza nim, więc fajnie było dzisiaj dołożyć do tego kolejne wspólne przeżycia i wspomnienia, Szczególnie dla Karola, bo ten jego debiut miał miejsce w Polsce, mieliśmy więc wsparcie polskiej publiczności. Ja sam wiem, jak to jest debiutować w reprezentacji, choć u mnie to był niestety debiut przy pustych trybunach. Ale pamiętam do dziś jak byłem blady jak ściana, do tego wyszedłem na kort z drugim debiutantem, więc naprawdę nie było łatwo – powiedział Zieliński.

Janek po raz pierwszy zagrał w reprezentacji narodowej w marcu 2020 roku w Kaliszu, a mecz z Hongkongiem był wówczas pierwszą imprezą odbywającą się bez widowni, ze względu na pandemię koronawirusa. Jego partnerem był Szymon Walków (PZT Team/Redeco Wrocław), który również wtedy po raz pierwszy został powołany do drużyny przez kapitana Mariusza Fyrstenberga.

Polski duet pokonał w sobotę 6:4, 6:4 Dariana Kinga i Haydna Lewisa, ale zwycięstwo nie przyszło zbyt łatwo. Pierwszy set od pierwszych piłek był bardzo wyrównany, a o jego losach zadecydowało jedyne przełamanie serwisu Kinga na 4:3. Chociaż w kolejnych gemach gra toczyła się na przewagi, to Karol i Janek utrzymali do końca przewagę „breaka”

- Dzisiaj na serwisie była pewność, zresztą jak zawsze serwis jest pewny. A jedynie na returnie było trochę różnie, bo dzisiaj mocno wiało, więc nie było tak komfortowo. Szczególnie z jednej strony mocniej wiało, co utrudniało złapanie rytmu. Janek świetnie dziś returnował tak gdzieś przez 3/4 meczu, ja tam czasem coś pomagałem też – powiedział Drzewiecki.

- O której 1/4 właściwie mówisz?! – przerwał mu Zieliński.

- No przecież o te, kiedy w ogóle mi się udawało przebić return na drugą stronę siatki – odpowiedział Karol.

Również w drugim secie kluczowy był jeden „break” w siódmym gemie i to wystarczyło do wywalczenia awansu do fazy play off o miejsce w Grupie Światowej I w 2024 roku. Losowanie rywali nastąpi w przyszłym tygodniu.

W czwartym meczu okazję do reprezentacyjnego debiutu miał 17-letni Tomasz Berkieta (Legia Tenis Warszawa), półfinalista juniorskiego Australian Open 2023. Polak wygrał pewnie z Xavierem Lawrencem 6:3, 6:4.

Berkieta od stanu 2:2 zdobył trzy kolejne gemy, dzięki czemu odskoczył na 5:2. Ostatecznie zamknął tę partię wynikiem 6:3. W drugiej od stanu Polak odskoczył na 5:1, ale przy nowych piłkach w jego grę wkradły się nerwy, stracił dwa gemy, zanim przypieczętował zwycięstwo.

- Czemu nie było 6:1 w drugim secie? To bardzo dobre pytanie, które wciąż mam z tyłu głowy, ale po prostu nie wiem. Chyba moja głowa zaczęła myśleć, że mecz jest już wygrany i nic nie musze robić. Trochę pewnie to był brak doświadczenia i brak ogrania w takich imprezach, ale cieszę się, że udało mi się domknąć tego gema przy 5:4 i utrzymałem spokojną głowę, bo w przeszłości bywało różnie. Ale dzisiaj czułem wsparcie z ławki drużyny, czułem wsparcie z trybun, to było dla mnie bardzo ważne i naprawdę pomocne i zmniejszyło stres związany z debiutem w reprezentacji – powiedział po debiucie Berkieta.

Być może pomocne w chwili dekoncentracji nieco żartobliwe okrzyki kolegów z drużyny: „graj szybciej”, „graj agresywniej” czy „uderzaj mocniej piłki”. Bo na twarzy Tomka pojawił się uśmiech i zapanował opanował nerwy w ostatnim gemie.

- Z kim z czołówki można porównać szybkość piłki Tomka? Chyba jest to Rublew, który najwolniej gra piłkę 200 km/godzinę. Tomek, przed uderzeniem z forhendu jak chce przyspieszyć ostrzega na głos: uważaj! I dopiero gra. Ale dobrze, że ostrzega, uwierzcie mi, bo mogłoby być różnie. Zresztą wszyscy w reprezentacji czują, że jak Tomek ma dobry dzień, to jest z niego bardzo trudny przeciwnik na korcie – ocenił grę Tomka kapitan reprezentacji Mariusz Fyrstenberg.


W piątek rozegrane zostały dwa pojedynki singlowe, w których 16. tenisista w rankingu ATP – Hubert Hurkacz pokonał Kaipo Marshalla 6:0, 7:5. Wieczorem drugi punkt dla Polaków zdobył zawodnik PZT Team - Olaf Pieczkowski (KT Jakubowo-Olsztyn) wygrywając 1:6, 7:6 (7-5), 6:3 z Darianem Kingiem, który kilka lat temu był 106. na świecie.

Z reprezentacją prowadzoną przez Fyrstenberga i trenera kadry narodowej Alka Charpantidisa trenował od początku także utalentowany junior, 18-letni Fryderyk Lechno-Wasiutyński (fairPlayce Poznań). A na trybunach w trakcie meczów drużynę wspierał Kacper Żuk (PZT Team/CKT Grodzisk Maz.), a w piątek także Daniel Michalski (PZT Team/WKT Mera Warszawa).

- To pokazuje jak mamy zgraną drużynę i świetnych zawodników, którzy czują częścią drużyny i wspierają ją jak i kiedy tylko mogą, nawet jeśli nie są powołani na dany mecz. Mamy też bardzo młodą drużynę, która daje nam naprawdę już teraz powody do radości i dumy, ale jest to drużyna naprawdę bardzo perspektywiczna. Dlatego myślę, że możemy w najbliższych latach mocno wspiąć się w górę w Pucharze Davisa. Mamy też świetny team współpracowników, na których zawsze możemy liczyć podczas przygotowań do meczów, ale i na ich doping z ławki w trakcie. Wszystkim dziękuję za zaangażowanie i nie mogę się doczekać kolejnego meczu, który czeka nas już w lutym – powiedział Fyrstenberg.

Wyniki meczu Pucharu Davisa w Kozerkach:

Polska – Barbados 4:0

piątek – gra pojedyncza
Hubert Hurkacz – Kipo Marshall 6:0, 7:5
Olaf Pieczkowski – Darian King 1:6, 7:6 (7-5), 6:3

sobota - gra podwójna
Karol Drzewiecki, Jan Zieliński – King, Haydn Lewis 6:4, 6:4

Sobota – gra pojedyncza
Tomasz Berkieta – Xavier Lawrence 6:3, 6:4

Partner - MSiT

Partner - Niepodległa

Główny Mecenas Polskiego Związku Tenisowego

Oficjalny Sponsor Reprezentacji - Solano

Partner Technologiczny - Mapei

Partner Generalny - Kantor dla Firm

Partner Generalny - EVE Energy

Partner Generalny - CarNet

Poznaj program KINDER Joy of moving

Partner Główny - DrogBruk

Partner medialny - Polsat sport

Oficjalny Sponsor Reprezentacji Mężczyzn - Recman

Partner - Festina

Partner Główny - forBET

Sponsor Główny - UniLogistics

Partner Techniczny - Hummel

Oficjalna Woda - Jantar

Oficjalny Sklep PZT

Partner Medyczny - Rehasport

Partner Tenis 10 - Babolat

Oficjalna Piłka - Tretorn

Partner Generalny - Regent

Oficjalny Partner Technologiczny

Partner Medialny - Tenis Magazyn

Zapraszamy do Sklepu Kibica!

POLSKI ZWIĄZEK TENISOWY
ul. Konduktorska 4 lok.10
(wejście II, piętro V).
00-775 Warszawa
tel. (48-22) 122 12 00, 122 12 01
fax. (48-22) 122 12 11
e-mail: pzt@pzt.pl
Rachunek opłat statutowych: Bank Pekao S.A.
20 1240 1037 1111 0011 1172 8672
Rachunek Kolegium Sędziów: Bank Pekao S.A.
61 1240 1037 1111 0011 1172 8904
Dane do faktur:
Polski Związek Tenisowy
ul. Konduktorska 4 lok.10
00-775 Warszawa
NIP: 526-21-70-384
Copyright Polski Związek Tenisowy.
All rights reserved
projekt i wykonanie e-ARES Sp. z o.o.