• Kliknij i oglądaj NA ŻYWO!

    Piątek, od 17.00: Żuk - Lam, Janowicz - Yeung. Sobota, od 13:00: Walków/Zieliński - Yeung/Kit Wong, Żuk - Yeung, Janowicz - Lam
Wyniki
Rankingi
Davis Cup – TOP 5
1
Francja
2289.13
2
Chorwacja
2166.01
3
Hiszpania
1177.38
4
Belgia
933.5
5
Argentyna
904.13
89
Polska
37.81

POLSKA

Jerzy JANOWICZ
ukryj
Jerzy JANOWICZUrodzony: 12 listopada 1990 r.
Wzrost: 203 cm
Waga: 94 kg
Praworęczny

Aktualny ranking ATP w singlu (najwyższy): 1039. (14.)
Aktualny ranking ATP w deblu (najwyższy): 1183. (47.)
Bilans w Pucharze Davisa: singiel 21-10

Największym sukcesem w karierze Janowicza jest wielkoszlemowy półfinał osiągnięty w 2013 roku na Wimbledonie. Rundę wcześniej pokonał Łukasza Kubota, a jego zwycięski marsz na londyńskiej trawie powstrzymał dopiero Szkot Andy Murray. Rok wcześniej dotarł do finału prestiżowej imprezy ATP Masters 1000 w paryskiej hali Bercy, w którym pokonał go Hiszpan David Ferrer. Potem dwukrotnie wystąpił w decydujących pojedynkach turniejów rangi ATP World Tour – w amerykańskim Winston-Salem (2014) i hali w Montpellier (2015). W sierpniu 2013 roku był najwyżej notowany w karierze, jako 14. tenisista świata. Rok 2020 to dla Janowicza ważny moment, bo w styczniu wrócił na korty po dwuletniej przerwie spowodowanej poważną kontuzją. Dzięki dzikim kartom przyznanym przez organizatorów wystąpił w challengerach ATP we francuskich miejscowościach Rennes i Quimper, osiągając drugie rundy. W Kaliszu odnotuje powrót do Pucharu Davisa po czteroletniej przerwie. Po raz ostatni grał w drużynie narodowej we wrześniu 2015 roku przeciwko Słowacji, w wygranym barażu o miejsce w Grupie Światowej w Gdyni. Wierzymy, że i tym razem poprowadzi Polskę do zwycięstwa.

fot. Adam Nurkiewicz
Kacper ŻUK
ukryj
Kacper ŻUKUrodzony: 21 stycznia 1999 r.
Wzrost: 183 cm
Waga: 78 kg
Praworęczny

Aktualny ranking ATP w singlu (najwyższy): 361. (361.)
Aktualny ranking ATP w deblu (najwyższy): 324. (324.)
Bilans w Pucharze Davisa: debiut

Jeden z czołowych zawodników PZT LOTOS Team. Jego pierwszym poważnym sukcesem było osiągnięcie półfinału juniorskiego Australian Open w grze podwójnej w 2017 roku. Już rok wcześniej, w seniorskim tenisie, zdobywał tytuły w imprezach rangi ITF Men's Circuit w grze podwójnej. Do tej pory zgromadził ich już 11, natomiast w singlu triumfował czterokrotnie. Z dobrej strony pokazał się w ubiegłorocznym challengerze ATP – Pekao Szczecin Open, najpierw przechodząc kwalifikacje, a następnie osiągając drugą rundę. Ostatni sezon zakończył sięgając po tytuł Halowego Mistrza Polski w Bytomiu. Natomiast obecny rozpoczął występując u boku Huberta Hurkacza, Kamila Majchrzaka i Łukasza Kubota w pierwszej edycji ATP Cup. Zagrał w dwóch spotkaniach grupowych. Po walce przegrał z Chorwatem Marinem Ciliciem, a następnie pokonał w trzech setach 108. na świecie Austriaka Dennisa Novaka. Jesteśmy przekonani, że ten wynik to dopiero wstęp do wielkiej kariery.

fot. Michał Jędrzejewski
Daniel MICHALSKI
ukryj
Daniel MICHALSKIUrodzony: 11 stycznia 2000 r.
Wzrost: 180 cm
Waga: 77 kg
Praworęczny

Aktualny ranking ATP w singlu (najwyższy): 421. (421.)
Aktualny ranking ATP w deblu (najwyższy): 544. (543.)
Bilans w Pucharze Davisa: singiel 1-0

Daniel również jest zawodnikiem PZT LOTOS Team i uznawany jest za jednego z najbardziej utalentowanych tenisistów młodego pokolenia. W ubiegłym sezonie zdobył w imprezach ITF Men's Circuit dwa tytuły w singlu oraz jeden w deblu, a kolejne zwycięstwo w tym cyklu dołożył w tym roku, w grze podwójnej w Turcji. Bardzo dobrze zaprezentował się w ubiegłorocznym LOTOS PZT Polish Tour, osiągając m.in. trzecią rundę w w challengerze ATP - Pekao Szczecin Open, pokonując w drugiej byłego 55. tenisistę świata, Argentyńczyka Facundo Bagnisa. Debiut w Pucharze Davisa Michalski ma już za sobą, w 2018 roku pokonał Marka Chigaazirę w rozgrywanym w Sopocie meczu w Zimbabwe.

fot. Adam Nurkiewicz
Jan ZIELIŃSKI
ukryj
Jan ZIELIŃSKIUrodzony: 16 listopada 1996 r.
wzrost: 183 cm
waga: 78 kg
Praworęczny

Aktualny ranking ATP w singlu (najwyższy): 780. (780.)
Aktualny ranking ATP w deblu (najwyższy): 311. (311.)
Bilans w Pucharze Davisa: debiut

Jan gra tenisa gra od szóstego roku życia, a tuż po maturze postanowił wyjechać na studia do Stanów Zjednoczonych. Należał do grupy Davis Cup Futures, która dzięki dofinansowaniu Polskiego Związku Tenisowego pomagała młodym tenisistom. Przez trzy lata grał w drużynie akademickiej i w zawodowych imprezach, startując w nich głównie w miesiącach letnich. Nie stanęło to na przeszkodzie w zdobywaniu tytułów. W sumie wywalczył ich 11, wszystkie w grze podwójnej. Sześć z tych zwycięstw odniósł w parze z Kacprem Żukiem, a ostatni w styczniu w niemieckim Nussloch.

fot. Michał Jędrzejewski
Szymon WALKÓW
ukryj
Szymon WALKÓWUrodzony: 22 września 1995 r.
Wzrost: 178 cm
Waga: 71 kg
Praworęczny

Aktualny ranking ATP w singlu (najwyższy): - (818.)
Aktualny ranking ATP w deblu (najwyższy): 176. (176.)
Bilans w Pucharze Davisa: debiut

Po raz pierwszy wziął do ręki rakietę w wieku siedmiu lat i uznał, że tenis jest tym, czym chce się zajmować w życiu. Przełomowy dla niego okazał się 2018 rok, w którym zdobył pierwsze tytuły w deblowych turniejach rangi ATP Challenger Tour. Najpierw w czerwcu z Mateuszem Kowalczykiem triumfował w Poznań Open, a w sierpniu powtórzył ten wynik w Sopot Open. Sezon zakończył zwycięstwem w kolejnym challengerze we włoskiej Andrii, gdzie jego partnerem był Karol Drzewiecki. Po tych sukcesach postanowił się skupić na grze podwójnej. W poprzednim sezonie trzykrotnie dotarł do finałów w turniejach rangi ATP Challenger Tour - we włoskiej Perugii (z Brazylijczykiem Rogerio Dutrą-Silvą) oraz na Majorce i w Nur Sultanie w Kazachstanie (z Drzewieckim).

fot. Michał Jędrzejewski
Kapitan: Mariusz FYRSTENBERG
ukryj
Kapitan: Mariusz FYRSTENBERGUrodzony: 8 lipca 1980 r.
Wzrost: 191 cm
Waga: 80 kg
Leworęczny

Najwyższy ranking ATP w singlu: 317.
Najwyższy ranking ATP w deblu: 6.
Bilans w Pucharze Davisa: singiel 7-7; debel 22-7

Jest kapitanem reprezentacji od 4 stycznia 2020 roku. Wielokrotnie grał w drużynie narodowej, w singlu i deblu, zanim zakończył zawodową karierę we wrześniu 2017 roku w Szczecinie. Właśnie tam w 2001 roku odniósł pierwsze większe zwycięstwo w deblu, wraz z Marcinem Matkowskim. W challengerze Pekao Szczecin Open polski duet wygrywał również w latach 2003 i 2005. Jeszcze ważniejsze triumfy, bo w już w cyklu ATP Tour, Fyrstenberg i Matkowski odnotowali w latach 2003, 2005 i 2007 przed sopocką widownią w Orange Prokom Open. Przebojem wdarli się do światowej czołówki, a rywale nazywali ich “Polish Power”. Ten przydomek podobno wymyślili amerykańscy bliźniacy Bob i Mike Bryanowie. Polski duet osiągnął 37 finałów w Tourze, z których wygrał 15. Najlepszy w karierze Fyrstenberga był rok 2011. Osiągnął wielkoszlemowy finał w nowojorskim US Open, a wynik powtórzył w zamykającym sezon mastersie - ATP World Tour Finals w londyńskiej Arenie O2. Fyrstenberg do dorobku dorzucił jeszcze trzy tytuły zdobyte z innymi partnerami. Najwyżej sklasyfikowany był na 6. miejscu w deblowym rankingu ATP, w sierpniu 2012 roku. Po zakończeniu kariery Fyrstenberg organizuje challenger ATP – BNP Paribas Sopot Open, którego jest dyrektorem.

fot. Adam Nurkiewicz
Trener: Michał PRZYSIĘŻNY
ukryj
Trener: Michał PRZYSIĘŻNYUrodzony: 16 lutego 1984 r.
Wzrost: 185 cm
Waga: 84 kg

Najwyższy ranking ATP w singlu: 57.
Najwyższy ranking ATP w deblu: 119.
Bilans w Pucharze Davisa: singiel 12-16

Michał Przysiężny zawodową karierę zakończył w 2019 roku. To jeden z pięciu polskich tenisistów, którzy awansowali do czołowej setki rankingu ATP. Najwyżej w zestawieniu, na 57. pozycji, był w styczniu 2014 roku. W dorobku głogowianin ma osiem wygranych turniejów rangi challenger, a w deblu wygrał nawet turniej rangi ATP World Tour 500 - w Tokio, w 2014 roku w parze z Francuzem Pierre-Huguesem Herbertem. Przysiężny miał również duży wpływ na awans reprezentacji Polski do Grupy Światowej Pucharu Davisa.

fot. Adam Nurkiewicz

Fizjoterapeuta: Aleksander TRZCIŃSKI
ukryj
Fizjoterapeuta: Aleksander TRZCIŃSKIAbsolwent Wydziału Rehabilitacji Warszawskiego AWFu i wielu szkoleń z zakresu medycyny i sportu, obecnie jest w trakcie pisania pracy doktorskiej; współpracuje od 4 lat z Polskim Związkiem Tenisowym; był fizjoterapeutą Mirjany Lucic Baroni (półfinalistka Australian Open 2017) i reprezentacji Polski juniorów w wioślarstwie. Ma doświadczenie w pracy z zawodnikami crossfitu, sportów walki, biegaczami. Były reprezentant kraju w kategorii młodzieżowej i 10-cio krotny medalista rangi Mistrzostw Polski w wioślarstwie.

W pracy wykorzystuje między innymi terapię manualną i powięziową, manipulacje stawowe, igłoterapię suchą i indywidualnie dobrane ćwiczenia funkcjonalne.
Fizjoterapeuta: Piotr POTENTAS
ukryj
Fizjoterapeuta: Piotr POTENTASAbsolwent Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie – licencjat fizjoterapii oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie – licencjat i magister Turystyki i Rekreacji. W Centrum Rehabilitacji Sportowej pracuje od 2010. Od 2011 opiekuje się pływakiem UKS Delfin Legionowo Dawidem Szulichem. Współpracuje z Polskim Związkiem Pływackim i Polskim Związkiem Tenisowym. Członek Misji Medycznej na Mistrzostwa Europy w Pływaniu (Szczecin 2011, Debreczyn 2012, Netanja 2015, Londyn 2016), Letniej Uniwersjady w Gwangju 2015, od 2013 w sztabie na mecze Davis Cup i w 2014 Fed Cup.
Manager: Michał LEWANDOWSKI
ukryj
Manager: Michał LEWANDOWSKIAbsolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom trenera tenisa. Dodatkowe kwalifikacje zdobył na amerykańskim kursie PTR (Professional Tennis Registry). Doświadczenie zdobywał również za granicą, trenując w Czechach w klubie NH Ostrava (macierzysty klub Ivana Lendla), a także grając w czeskich ligach juniorskich i seniorskich.

Jako zawodnik zdobywał wiele medali mistrzostw Polski w tenisie, w tym tytuł mistrza Polski w grze podwójnej. Jego kariera sportowa nie kończy się na tenisie. Przez siedem lat był w zawodniczej sekcji pływackiej w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu. W dorobku ma również udział w finałach mistrzostw Polski w pływaniu.

Od kilku już lat pracuje jako komentator turniejów tenisowych w TVP Sport.
Galeria
Wideo
Twitter
Sponsor Reprezentacji Polski - Grupa LOTOS
Sponsor Reprezentacji Polski - Solano
Miasto Gospodarz - Kalisz
Partner Meczu - Ministerstwo sportu
Partner Meczu - Mapei
Partner Meczu - Artdent
Oficjalny dostawca - Recman
Oficjalny Dostawca - Kinder
Oficjalna Woda - Jantar
Oficjalna Piłka - Tretorn
Oficjalny Dostawca - Hummel
Oficjalny Dostawca - Strefa Tenisa
Oficjalny Dostawca - Castel Freres
Patronat Medialny - Tenisklub
Patronat Medialny - Jedynka