• Rosja w barażach

  Turniej Grupy I Strefy Euro-Afrykańskiej Pucharu Federacji w Zielonej Górze zakończył się zwycięstwem reprezentacji Rosji, która w finale pokonała Szwecję 2:0.
 • Polska na podium

  Trzecie miejsce w turnieju Grupy I Strefy Euro-Afrykańskiej zajęła reprezentacja Polski, która pokonała Ukrainę 2:1.
 • Estonia wygrała walkę o utrzymanie

  W meczu o pozostanie w Grupie I Strefy Euro-Afrykańskiej Pucharu Federacji Estonia pokonała Danię 2:0 (debla nie rozgrywano).
 • Oglądaj wszystkie mecze na żywo!

  Zapraszamy na kanał PZT TENIS TV na YouTube, na którym można na żywo śledzić rywalizację z obu kortów.
 • Poznaj gwiazdę rozgrywek: Daria Kasatkina

  Znakomita juniorka. W 2014 roku wygrała Roland Garros do lat 18. Zawodowo gra od czterech lat i szybko pnie się w rankingu WTA. W październiku zadebiutowała w czołowej dziesiątce. Niezwykle utalentowana, często porównywana z Agnieszką Radwańską. Grę opiera na sprycie, nie na sile uderzeń.
Wyniki
Rankingi
Fed Cup – TOP 5
1
Czechy
35520
2
USA
26525
3
Białoruś
12347.5
4
Francja
11972.5
5
Niemcy
7875
27
Polska
1322.5

SUKCESY REPREZENTACJI POLSKI

REPREZENTACJA POLSKI W ROZGRYWKACH FED CUP

Puchar Federacji (Fed Cup) to drużynowe rozgrywki tenisowe krajowych reprezentacji kobiecych, odpowiednik męskiego Pucharu Davisa. Odbywają się corocznie od sezonu 1963, pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Tenisowej (ITF). Początkowo miały formę tygodniowego turnieju, w czasie którego wyłaniano triumfatorki. W 1995 roku przyjęto zmianę, zbliżającą Puchar Federacji do rozgrywek o Puchar Davisa (Davis Cup), z meczami na przemian na własnym terenie i na wyjeździe, w ciągu kilku tygodni całego sezonu. Również na wzór DC utworzono grupy (odpowiednik poziomów), na czele z najwyższą Grupą Światową (zespoły bezpośrednio walczące o trofeum).

Jedną z inicjatorek Fed Cup była tenisistka i żona legendarnego trenera australijskiego Harry’ego Hopmana, Nell. Chciała w ten sposób rozszerzyć tradycyjną rywalizację zespołów kobiecych Anglii i USA, toczoną od 1923 r. jako Puchar Wightman (Wightman Cup).

Tenisistki polskie zadebiutowały w rozgrywkach Pucharu Federacji w 1966 roku, dochodząc do II rundy (Niemki z NRD oddały mecz walkowerem, a z drużyną Czechosłowacji Biało-Czerwone przegrały 0:3). W 1992 r. Polki wyeliminowały Izrael i Szwecję, dzięki czemu awansowały do ćwierćfinału, co było najlepszym rezultatem reprezentacji w historii. Uległy w nim Niemkom – słynnym Steffi Graf i Anke Huber. W 1995 roku Polki nie zdołały się utrzymać w Grupie Światowej. Ponowny awans do najwyższej klasy rozgrywek osiągnęły w 2014 r.

Najlepszą zawodniczką w historii startów Polski w Pucharze Federacji (wszystkie statystyki – stan na koniec 2018 r.) jest Agnieszka Radwańska, która odnotowała najwięcej wygranych meczów (42-11) i wystąpiła w największej liczbie międzypaństwowych spotkań (35). Krakowianka jest także najlepszą singlistką (34-9). Najlepsza deblistka to Alicja Rosolska (23-11), która z Klaudią Jans-Ignacik tworzyła też najskuteczniejszą parę deblową (14-8). Rosolska jest również najdłużej występująca naszą reprezentantką (12 edycji).
Galeria
Twitter
Sponsor Tytularny
Sponsor międzynarodowy
Sponsor Reprezentacji Polski
Sponsor Reprezentacji Polski
Patronat
Patronat
Partner turnieju
Partner turnieju
Partner turnieju
Partner turnieju
Partner turnieju
Partner turnieju
Partner turnieju
Partner turnieju
Partner turnieju
Partner turnieju
Partner turnieju
Partner turnieju
Partner turnieju
Oficjalna woda
Oficjalna piłka
Oficjalny samochód
Patron medialny
Patron medialny
Patron medialny
Patron medialny
Patron medialny