Znajdujesz się: PZT > AKTUALNOŚCI

Puchar Davisa słowami Fyrstenberga, Majchrzaka i Żuka

Za nami konferencje pre draw z reprezentantami Polski - Kamilem Majchrzakiem i Kacprem Żukiem oraz kapitanem Mariuszem Fyrstenbergiem. W czwartek, w samo południe w Kalisz Arenie, odbędzie się ceremonia losowania kolejności meczów w ramach spotkania Pucharu Davisa Polska - Salwador w Grupie Światowej II (Kalisz, 5-6 marca).

Dwudniowe spotkanie rozgrywane będzie na twardym korcie o nawierzchni typu Mapecoat TNS Finish 3. Impreza odbędzie się z zachowaniem niezbędnych procedur sanitarnych, wdrożonych przez Międzynarodową Federację Tenisową (ITF) w związku z pandemią. Jak również bez udziału widowni. Transmisje telewizyjne będzie można obejrzeć na antenie Polsat Sport.

W składzie reprezentacji Polski powołanej na mecz przez Mariusza Fyrstenberga znalazło się pięciu tenisistów LOTOS PZT Team: Kamil Majchrzak, Kacper Żuk, debliści Szymon Walków i Jan Zieliński oraz debiutant Wojciech Marek.

Natomiast w drużynie Salwadoru, prowadzonej przez kapitana Yariego Bernardo, znaleźli się: Marcelo Arevalo, Alberto Emmanuel Alvarado-Larin i Lluis Miralles.

Oto co powiedzieli trzej uczestnicy środowych konferencji pre draw.

Mariusz Fyrstenberg, kapitan reprezentacji Polski:

o drużynie...
Wszystko w drużynie wygląda dobrze. Jedynie Kamil narzeka na nogę. To rzecz, która ciągnie się za nim od kilku miesięcy. Wszyscy są zdrowi, atmosfera jest bardzo, bardzo fajna. Zawodnicy normalnie dzwonią do siebie od święta, a będąc razem, wszystko jest łatwiejsze. Świetnie się ze sobą czują. Ciągle czekamy na Łukasza Kubota, rozmawiałem z nim niedawno. Dziś gra mecz w Amsterdamie. Jak coś mu nie pójdzie, to przyjedzie do Kalisza. Dla młodszych zawodników jest bardzo ważnym zawodnikiem i ogniwem. Dobrze go mieć przy sobie. Fajnie, że mamy taką drużynę. Kilka lat temu średnia wieku w niej była koło 30 lat. Teraz jest niższa, no jakość drużyny nie spadła, mamy bardzo fajnych singlistów, deblistów i wszystko idzie do przodu. To bardzo perspektywiczny zespół z dużym potencjałem, który nie pasuje do Grupy II. Dlatego będziemy robili wszystko, żeby wrócić do Grupy Światowej.

o rywalach...
Często zdarzało się, że mocny zawodnik może wygrać cały mecz Davis Cupa. Aravelo to zawodnik, który był około 140. miejsca w singlu, on naprawdę umie grać. Musimy spodziewać się wszystkiego dla nas najgorszego z jego strony. Aravelo jest zero-jedynkowy, gra szybko, mocno. Będzie grać z naszymi zawodnikami zapewne serwis-wolej. Dobrze się do tego przygotujemy. Nie szuka rytmu na korcie, jest niebezpieczny. Widziałem go na Rolandzie Garrosie, ale też w innych turniejach, to świetny deblista. Nie widziałem go w singlu, ale będę musiał to nadrobić. Drugi zawodnik studiuje w USA, ale gra w college’u. Widzieliśmy go na treningu i dobrze odbija, nie można go więc lekceważyć.

o debiutancie...
Rok temu przez maturę Wojciech Marek nie mógł przyjechać do Kalisza. Widziałem, jakie robił postępy na korcie. Był numerem jeden, jeśli chodzi o miejsce numer pięć w składzie drużyny, na które oddelegowuję kogoś młodego. Teraz dla odmiany Maks Kaśnikowski ma maturę, więc Wojtek jest do dyspozycji. Jestem zaskoczony, bo stawiał dziś ostro czoło Majchrzakowi na treningu. Puka do czołówki. Jest świetny, dobrze wkomponował się w drużynę. Fajnie mieć takiego gościa w teamie. Planuje dla niego grę, na pewno będzie okazja, jeżeli uda nam się wygrać 3:0 lub 3:1. Będzie trudno, ale to taki mój plan B. To będzie dla niego stresujące, ale też motywujące.

- - -

Kamil Majchrzak, 111. w rankingu ATP Tour:

o powrocie do drużyny...
Miło wrócić do Kalisza, tym razem jako zawodnik powołany do składu. Już rok temu bardzo chciałem tu zagrać, ale miałem kontuzję, no pandemia spowodowała, że mecz odbył się bez udziału widowni. Teraz też musimy grać przy pustych trybunach, a szkoda, bo kibice zawsze są dodatkowym zawodnikiem. W drużynie panuje przyjemna atmosfera. Wszyscy gramy w jednym celu, nie dla siebie i na swoje nazwisko, tylko gramy dla Polski, to zupełnie inne emocje. Gra w reprezentacji, to zawsze są jedne z
najprzyjemniejszych tygodni w roku. Super, że często rywalizujemy wszyscy między sobą. Im więcej Polaków w Tourze, tym lepiej będziemy się wzajemnie napędzać. Progres Kacpra Żuka jest bardzo widoczny. Możliwe, że w ciągu kilku lat trzech z nas lub więcej będzie rywalizować na największych światowych kortach.

o rywalach...
Jeszcze nie widziałem jak gra ich zawodnik, z którym zagram w piątek. Będę o tym rozmawiał z kapitanem Mariuszem Fyrstenbergiem i trenerem Kimem Tiliikainenem, również nad taktyką. To nie jest tak, że zawodnik nie ma punktów w rankingu, to nie umie grać. Wiem, że trenuje w college'u, więc po prostu rzadziej gra w turniejach. Natomiast z ich liderem - Arevalo miałem okazję grać w challengerze ATP w Las Vegas w 2018 roku. Był wtedy wyżej w rankingu ode mnie, ale wygrałem z nim. Obecnie on nie gra tak często singla, ale jest 50. w deblu, więc na pewno w dalszym ciągu dobrze gra w tenisa. On nie ma absolutnie nic do stracenia, będzie grał na luzie, więc też będzie niebezpieczny.

Pełny zapis konferencji:
https://www.youtube.com/watch?v=Nc1Uzrde_6M&t=1110s

- - -

Kacper Żuk, 232. w rankingu ATP Tour (najwyższa pozycja w karierze):

o powrocie do Kalisza...
Cieszę się z tego powołania. Od poprzedniego Pucharu Davisa minął rok, a moja gra i ranking cały czas idą do przodu. To pokazuje, że jestem w dobrej dyspozycji. Super jest po raz kolejny zagrać w Polsce i mam nadzieję, że znów rozstrzygniemy mecz na swoją korzyść. Wszystko przed nami, trzeba skupić się na pojedynczych meczach. Ich pierwsza rakieta jest bardzo niebezpieczna. Wiemy, że dobrzy debliści na szybkich nawierzchniach potrafią dobrze grać. Dużo grają wolejem. Myślę, że to nie będą łatwe spotkania. Reszty zawodników nie znamy, ale nie możemy ich lekceważyć. Wiemy po Hongkongu, że nieznani nam rywale mogą grać na dobrym poziomie. Doświadczenie w reprezentacji już mam, ale zawsze jest trochę stresu. Staram się opanowywać emocje. Cieszę się, że debiut mam za sobą, ale nie mogę oczekiwać, że teraz wszystko już będzie na luzie. Po prostu skupiam się na sobie i chcę pokazać się z jak najlepszej strony.

o organizacji i bezpieczeństwie...
Jestem pozytywnie zaskoczony, jak to jest zorganizowane. Jesteśmy zamknięci we własnym gronie, przechodzimy testy, nasze zdrowie jest monitorowane. Wszyscy starają się podczas turniejów dbać o bezpieczeństwo, dyrektorzy turniejów uczą się, ale przypadków jest coraz mniej. Cieszymy się, że możemy rywalizować, mimo takich warunków. Oczywiście zdarza się, że turnieje są odwoływane, nawet z dnia na dzień. Ale powoli wszyscy się zaczynamy przyzwyczajać do tej sytuacji.

o pracy z trenerem Aleksandrem Charpantidisem...
Trenujemy już prawie dwa lata. Skupiamy się na poprawie pojedynczych elementów gry. Byłem ukształtowany tenisowo przez kilka lat wcześniejszych. Poprawiam więc swoje najmocniejsze elementy, ale też te słabsze. To dobrej jakości współpraca. Ze strony trenera jest mega zaangażowanie. Jestem w dobrych rękach. Czuję się bardzo komfortowo i jak widać, osiągam dobre wyniki. Początek roku mam bardzo udany. Debiut w ATP, trzy ćwierćfinały challengerów, to dobre wyniki. Turnieje są bardzo mocno obsadzone, wszyscy, którzy mogą, to w nich startują. Dlatego przejście eliminacji, a potem osiągnięcie ćwierćfinału z zawodnikami z Top 150, to świetna sprawa. Nie skupiam się na konkretnych celach. Jestem zadowolony ze swojej gry, skupiam się na kolejnych meczach. Na ten moment mam zapewnione kwalifikacje do Wielkich Szlemów. To etap, który udało mi się przeskoczyć.

Pełny zapis konferencji: https://www.youtube.com/watch?v=Div0-J9GxiY

Partner - Ministerstwo Sportu

Partner - Niepodległa

Strategiczny Sponsor Polskiego Związku Tenisowego

Główny Mecenas Polskiego Związku Tenisowego

Oficjalny Sponsor Reprezentacji - Solano

Partner Technologiczny - Mapei

Partner Generalny - Kantor dla Firm

Partner Główny - forBET

Partner Główny - BMG Goworowski

Partner Generalny - CarNet

Kinder Joy of moving Tennis Trophy

Partner Główny - DrogBruk

Partner Główny - Pellet Energy

Oficjalny Sponsor Reprezentacji Kobiet - Solar

Oficjalny Sponsor Reprezentacji Mężczyzn - Recman

Partner Techniczny - Hummel

Partner Medyczny Reprezentacji

Oficjalna Woda - Jantar

Oficjalny Partner - Seiko

Partner PZT - Fundacja ARP

Oficjalny Sklep PZT

Partner - tenis4u.pl

Partner Medyczny - Rehasport

Partner - SportUSA

Partner Tenis 10 - Babolat

Oficjalna Piłka - Tretorn

Partner Generalny - Regent

Polski Holding Hotelowy

Partner Techniczny

Partner - Broyx

Partner Marketingowy - Falubaz

Oficjalny Partner Technologiczny

Partner Medialny

Partner Medialny

Partner Medialny - PR I

Partner - Kubota

Zapraszamy do Sklepu Kibica!

PZT Najlepszym Związkiem Sportowym 2019

Travel PP

POLSKI ZWIĄZEK TENISOWY
ul. Konduktorska 4 lok.10
(wejście II, piętro V).
00-775 Warszawa
tel. (48-22) 122 12 00, 122 12 01
fax. (48-22) 122 12 11
e-mail: pzt@pzt.pl
Rachunek opłat statutowych: Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
17 1600 1374 0003 0057 6053 3150
Rachunek Kolegium Sędziów: Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
87 1600 1374 0003 0057 6053 3151
Dane do faktur:
Polski Związek Tenisowy
ul. Konduktorska 4 lok.10
00-775 Warszawa
NIP: 526-21-70-384
Copyright Polski Związek Tenisowy.
All rights reserved
projekt i wykonanie e-ARES Sp. z o.o.