Znajdujesz się: PZT > AKTUALNOŚCI

Ambitne plany Kacpra Żuka

Kacper Żuk, po zdobyciu pierwszego tytułu w imprezie ATP Challenger Tour w Splicie, przygotowuje się do kolejnych startów na kortach ziemnych. 22-letni zawodnik LOTOS PZT Team w drodze na kwalifikacje do wielkoszlemowego Roland Garros odwiedzi Pragę i Zagrzeb, ale najważniejszym celem jest walka o miejsce w głównej drabince w Paryżu.

- Po powrocie i krótkim odpoczynku wznowiłem szybko treningi i przede mną jeszcze kilka dni przygotowań do trzech startów na nawierzchni ziemnej. Najważniejszym oczywiście będą eliminacje do Roland Garros. Bardzo chciałbym wejść do głównego turnieju i zadebiutować w Wielkim Szlemie. Ale to będzie dopiero pod koniec maja. Wcześniej planuję zagrać w challengerach ATP w Pradze i Zagrzebiu - powiedział Żuk.

W niedzielę tenisista LOTOS PZT Team odniósł pierwsze zwycięstwo w cyklu ATP Challenger Tour, wygrywając turniej na "cegle" w Splicie (pula nagród 44,88 tys. euro). Ten sukces nie był przypadkiem, bowiem od początku sezonu Kacper spisuje się w tym cyklu bardzo dobrze i regularnie poprawia najwyższą pozycję w rankingu ATP Tour. W poniedziałek awansował na 172. miejsce.

- Przed tym sezonem, kiedy byłem jeszcze na początku czwartej setki, liczyłem, że zakończę go w okolicach 150 miejsca, może nieco wyżej. Teraz jestem bardzo blisko tego, a to dopiero początek sezonu. Przede mną jeszcze wiele tygodni gry i wiele turniejów, więc wygląda to naprawdę dobrze. Przede mną też eliminacje trzech Wielkich Szlemów, na które chcę się jak najlepiej przygotować - powiedział Żuk.

- Wiadomo, że aby myśleć o regularnym występowaniu w nich bez kwalifikacji, trzeba być w setce, albo najdalej w okolicach 105 miejsca. Trochę mi do tego jeszcze brakuje. Staram się nie nakładać na siebie szczególnych celów czy wymagań. Po prostu ważne jest, żebym grał jak najlepiej i osiągał coraz lepsze wyniki. W tym roku się to bardzo dobrze dla mnie układa i mam nadzieję, że tak będzie dalej. Na pewno obecny ranking ułatwi mi też planowanie startów. Jeśli jeszcze trochę go poprawię, to będę próbował sił w eliminacjach turniejów ATP Tour - dodał.

22-letni zawodnik LOTOS PZT Team sezon rozpoczął w tureckiej Antalyi od debiutu w turnieju rangi ATP World Tour. Jeszcze w styczniu przeszedł eliminacje challengera w Quimper i dotarł w nim do ćwierćfinału. W lutym te wyniki powtórzył w kolejnych imprezach z tego cyklu w Cherbourgu i Nur-Sułtanie, skąd udał się do Kalisza na zgrupowanie reprezentacji Polski, która w meczu Pucharu Davisa pokonała Salwador 3:1, a Kacper zdobył pierwszy punkt dla gospodarzy w singlu.

W marcu osiągnął pierwszy finał w imprezach ATP Challenger Tour w Sankt Petersburgu, a kwiecień rozpoczął na kortach ziemnych w Splicie. W pierwszym turnieju tej samej rangi zameldował się w półfinale, a w kolejnym tygodniu sięgnął po najcenniejszy tytuł w karierze.

- Zawsze uważałem, że najlepsze dla mnie są korty twarde, ale po Splicie może powinienem zmienić zdanie? Kto wie. Na pewno cieszy mnie, że na "ziemi" też dobrze sobie radzę, tym bardziej, że najbliższe tygodnie spędzę właśnie na niej. Wierzę, że mogę na niej osiągać również dobre wyniki, ale na pewno jeszcze lepiej powinno mi iść w drugiej połowie sezonu, na szybszych nawierzchniach. Ciekaw jestem swojego występu w eliminacjach Wimbledonu. Dotychczas tylko raz grałem w kwalifikacjach w Roehampton, to było ciekawe doświadczenie - uważa Żuk, który w najbliższych tygodniach nie broni praktycznie punktów w rankingu.

- Nie do końca rozumiem wszystkie zmiany w rankingu, to jak dokładnie będzie wracać do "normalności" po pandemii. Chwilami ciężko się połapać w szczegółach zmian, ale obecnie wiadomo, że została zdjęta połowa punktów uzyskanych w turniejach między marcem a sierpniem 2019 roku. Wychodzi na to, że w najbliższych miesiącach będę bronił najwyżej 4 punktów, czyli praktycznie nie czeka mnie żadna strata. Mogę tylko zyskiwać, dlatego będę się starał wykorzystać tę szansę do jeszcze większego awansu. Fajnie byłoby się zbliżyć do pierwszej setki - dodał.

Partner - Ministerstwo Sportu

Partner - Niepodległa

Strategiczny Sponsor Polskiego Związku Tenisowego

Główny Mecenas Polskiego Związku Tenisowego

Oficjalny Sponsor Reprezentacji - Solano

Partner Technologiczny - Mapei

Partner Generalny - Kantor dla Firm

Partner Główny - forBET

Partner Główny - BMG Goworowski

Partner Generalny - CarNet

Kinder Joy of moving Tennis Trophy

Partner Główny - DrogBruk

Partner Główny - Pellet Energy

Partner Główny - LOTTO

Partner medialny - Polsat sport

Oficjalny Sponsor Reprezentacji Kobiet - Solar

Oficjalny Sponsor Reprezentacji Mężczyzn - Recman

Partner - Festina

Partner Medyczny Reprezentacji

Partner Techniczny - Hummel

Oficjalna Woda - Jantar

Partner PZT - Fundacja ARP

Oficjalny Sklep PZT

Partner - tenis4u.pl

Partner Medyczny - Rehasport

Partner - SportUSA

Partner Tenis 10 - Babolat

Oficjalna Piłka - Tretorn

Partner Generalny - Regent

Polski Holding Hotelowy

Oficjalny Partner Technologiczny

Partner Medialny

Partner Medialny - PR I

Partner Medialny

Zapraszamy do Sklepu Kibica!

PZT Najlepszym Związkiem Sportowym 2019

Travel PP

POLSKI ZWIĄZEK TENISOWY
ul. Konduktorska 4 lok.10
(wejście II, piętro V).
00-775 Warszawa
tel. (48-22) 122 12 00, 122 12 01
fax. (48-22) 122 12 11
e-mail: pzt@pzt.pl
Rachunek opłat statutowych: Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
17 1600 1374 0003 0057 6053 3150
Rachunek Kolegium Sędziów: Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
87 1600 1374 0003 0057 6053 3151
Dane do faktur:
Polski Związek Tenisowy
ul. Konduktorska 4 lok.10
00-775 Warszawa
NIP: 526-21-70-384
Copyright Polski Związek Tenisowy.
All rights reserved
projekt i wykonanie e-ARES Sp. z o.o.