Znajdujesz się: PZT > AKTUALNOŚCI

20. urodziny Mai Chwalińskiej

Maja Chwalińska wróciła niedawno na korty po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej problemami zdrowotnymi. Mocno trzymamy kciuki za zawodniczkę LOTOS PZT Team, która dzisiaj obchodzi 20. urodziny i wystąpi w tym tygodniu w turnieju ITF W25 w portugalskim Lagos (pula nagród 25 tys. dol.).

Maja wystąpi w głównej drabince w singlu, której losowanie nastąpi wieczorem. Szansę na awans do niej ma Weronika Falkowska (LOTOS PZT Team), która w poniedziałek pewnie wygrała w eliminacjach z Irlandką Beatrice Laurą Pirtac 6:0, 6:0 i w decydującej rundzie kwalifikacji spotka się z Brytyjką Emily Webley-Smith. Polki planują w Lagos wspólny start w deblu.

Chwalińska jest jedną z najbardziej utalentowanych polskich tenisistek, ale i dość pechowych. Rok 2020 przyniósł jej zdane egzaminy maturalne, zmianę całego teamu szkoleniowego, ale też niestety nawracającą kontuzję nadgarstka, która przez kilka miesięcy nie dawała jej spokoju. Tenisistka przeniosła też swoją bazy treningową z rodzinnej Dąbrowy Górniczej do klubu Advantage Bielsko-Biała.

- Poprzedniej wiosny, przymusową przerwę w startach spowodowaną przez pandemię starałam się jak najlepiej wykorzystać ucząc się do matury, no i opłaciło się, bo zdałam ją dobrze. Zaraz po egzaminach zmieniłam cały sztab trenerski, więc były spore oczekiwania, ale niestety pokrzyżowały je problemy zdrowotne. Powrót na korty był dla mnie dosyć pechowy, bo podczas turniejów LOTOS PZT Polish Tour rozgrywanych w kraju złapałam kontuzję nadgarstka. No i te problemy trwały, z przerwami, właściwie ponad cztery miesiące, aż do późnej jesieni – wspomina Chwalińska, która poprzedni rok zakończyła na 221. miejscu w rankingu WTA Tour.

Ten sezon zawodniczka LOTOS PZT Team rozpoczęła ćwierćfinałem w turnieju ITF W25 w Fujairah (pula nagród 25 tys. dol.). Ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich udała się do Melbourne, gdzie odpadła w pierwszej rundzie eliminacji do wielkoszlemowego Australian Open.

Po powrocie z Australii doszła do półfinału imprezy ITF W25 w Grenoble (pula nagród 25 tys. dol.), a w kolejnych miesiącach próbowała się przebić przez eliminacje do dwóch kolejnych turniejów Wielkiego Szlema – Roland Garros i Wimbledonu, ale bezskutecznie.

Pod koniec czerwca ogłosiła, że bezterminowo zawiesza karierę, a powodem tej trudnej decyzji były głębsze, niż tylko wracająca kontuzja nadgarstka i mnożące się przerwy w startach.

"Ostatnie dwa lata były dla mnie bardzo trudne. Miałam wiele problemów zdrowotnych, przez co wycofywałam się z turniejów lub kreczowałam mecze. Te kilkanaście ostatnich miesięcy jest dla mnie ciężkie również pod kątem psychicznym. Od końca 2019 roku choruję na depresję. Pojawiające się nieustannie kontuzje na pewno nie pomagały mi poradzić sobie z tą chorobą. Próbowałam trenować i rywalizować, ale czułam jak to wszystko coraz bardziej mnie wykańcza i przytłacza. Doszłam do takiego punktu, w którym nie jestem już w stanie zmusić się do trenowania. Moja psychika i ciało dają mi sygnały do zrobienia przerwy i w końcu muszę je uszanować. Mam ogromne wsparcie ze strony bliskich i opiekę specjalistów, za co jestem ogromnie wdzięczna. Nadal kocham tenis, ale wrócę na kort, kiedy będę gotowa" – ogłosiła w połowie roku na swoim profilu w social mediach.

W sierpniu Chwalińska wznowiła treningi, a w ubiegłym tygodniu również starty w międzynarodowym Tourze. W imprezie ITF W25 w Loule (pula nagród 25 tys. dol.) odpadła w pierwszej rundzie singla i debla, po czym udała się do Lagos, położonym również w portugalskim regionie Algarve.

Obecnie zajmuje 346. pozycję w rankingu WTA Tour, ale wierzymy, że przed końcem roku uda jej się jej wrócić co najmniej do trzeciej setki tenisistek świata. Najwyżej była notowana już na 192. miejscu w grudniu 2019 roku. Z okazji 20. urodzin życzymy Mai zdrowia i sukcesów na korcie, mocno trzymając kciuki za jej udany powrót na korty.

Partner - MKDNiS

Partner - Niepodległa

Strategiczny Sponsor PZT, Mecenas 100-lecia PZT

Główny Mecenas Polskiego Związku Tenisowego

Oficjalny Sponsor Reprezentacji - Solano

Partner Technologiczny - Mapei

Partner Generalny - EVE Energy

Partner Generalny - Kantor dla Firm

Partner Główny - BMG Goworowski

Partner Generalny - CarNet

Poznaj program KINDER Joy of moving

Partner Główny - DrogBruk

Partner Główny - Pellet Energy

Partner Główny - LOTTO

Partner medialny - Polsat sport

Oficjalny Sponsor Reprezentacji Kobiet - Solar

Oficjalny Sponsor Reprezentacji Mężczyzn - Recman

Partner - Festina

Partner Medyczny Reprezentacji

Partner Główny - forBET

Partner Techniczny - Hummel

Oficjalna Woda - Jantar

Partner PZT - Fundacja ARP

Oficjalny Sklep PZT

Partner Wydarzenia 95. NMP

Partner Medyczny - Rehasport

Partner - SportUSA

Partner Tenis 10 - Babolat

Oficjalna Piłka - Tretorn

Partner Generalny - Regent

Polski Holding Hotelowy

Oficjalny Partner Technologiczny

Partner Medialny

Partner Medialny - PR I

Partner Medialny

Zapraszamy do Sklepu Kibica!

PZT Najlepszym Związkiem Sportowym 2019

Travel PP

POLSKI ZWIĄZEK TENISOWY
ul. Konduktorska 4 lok.10
(wejście II, piętro V).
00-775 Warszawa
tel. (48-22) 122 12 00, 122 12 01
fax. (48-22) 122 12 11
e-mail: pzt@pzt.pl
Rachunek opłat statutowych: Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
17 1600 1374 0003 0057 6053 3150
Rachunek Kolegium Sędziów: Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
87 1600 1374 0003 0057 6053 3151
Dane do faktur:
Polski Związek Tenisowy
ul. Konduktorska 4 lok.10
00-775 Warszawa
NIP: 526-21-70-384
Copyright Polski Związek Tenisowy.
All rights reserved
projekt i wykonanie e-ARES Sp. z o.o.