Znajdujesz się: PZT > AKTUALNOŚCI

Mocne otwarcie roku 2022 w polskim tenisie

W roku 2022 ruszy program „Tenisowa Polska”, inwestycja w sportową infrastrukturę, w ramach bliskiej współpracy Polskiego Związku Tenisowego z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Nowy sezon przyniesie też ambitne plany wspólnie realizowane przez PZT oraz Czeski Związek Tenisowy (CTS).

- Ten rok dla polskiego tenisa był historyczny. Zarówno w męskim jak i żeńskim tenisie mieliśmy przedstawicieli w turniejach kończących sezon. Jestem w stałym kontakcie z prezesem Polskiego Związku Tenisowego, widzimy dużo zmian na lepsze, co znajduje odzwierciedlenie w wynikach polskich zawodników. Wyniki naszych młodzieżowców również są bardzo obiecujące, więc jesteśmy pełni nadziei, że w przyszłości będziemy mieli wiele radości związanych z występem polskich tenisistów na międzynarodowych arenach. W związku z tym zdecydowaliśmy się w ministerstwie na wyodrębnienie z programu „Tenisowa Polska” podprogramu dedykowanego dla samego tenisa poświęconego infrastrukturze tenisowej, na który przeznaczyliśmy 5 mln zł – powiedział na konferencji prasowej w Zielonej Górze Minister Sportu i Turystyki, Kamil Bortniczuk.

- Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie środowiska. Zabudżetowaliśmy to tak, że przeznaczymy w 2022 roku środki na wymianę nawierzchni z klasycznej mączki na nawierzchnię twardą lub zadaszenie około 50 obiektów tenisowych. W pierwszej kolejności będziemy wspierać te ośrodki, na których znajdują się kluby tenisowe, kształcące młodzież we współpracy z Polskim Związkiem Tenisowym. Konkurs będzie ogłoszony już na początku stycznia. Wystartować będą mogły obiekty współpracujące z jednostkami samorządu terytorialnymi, na których prowadzone kluby szkolące młodzież. Będzie to rok pilotażowy. Tak jak powiedział prezes, większość turniejów odbywa się na kortach twardych, więc jeżeli będzie wymagane, to przedłużymy program na następny rok. Wyodrębnienie środków na tenisową Polskę zdecydowanie ułatwi dostęp do środków dla obiektów tenisowych. Jeżeli okaże się, że 5 mln wyczerpie się, a w programie sportowa polska będą jeszcze środki, wewnętrznie będziemy mogli przesunąć środki – dodał minister Bortniczuk.

Z e środków Ministerstwa Sportu i Turystyki finansowane są flagowe przedsięwzięcia PZT, jak Narodowy Dzień Tenisa, Narodowy Program Upowszechniania Tenisa, Talentiada Tenisowa czy cały cykl turniejów dla amatorów.

- Pięć lat jestem prezesem Polskiego Związku Tenisowego, w sporcie jestem całe życie. To na jakie pieniądze możemy liczyć ze strony państwa, to nigdy takie wsparcie nie było możliwe w tenisie. Program „Tenisowa Polska” będzie kontynuacją programu upowszechniania tenisa, w ramach którego dofinansujemy 100 klubów. Będziemy zmieniać nawierzchnie, dofinansowywać kluby, trenerów. Dzięki inicjatywie pana ministra ten program otrzymuje kontynuację poprzez budowę, czy renowację kortów. Dzisiaj 70-75% turniejów rozgrywanych jest na kortach twardych, a takich obiektów w Polsce brakowało. Bardzo się cieszę, że pan minister ten program rozumie i wyszedł z taką inicjatywą. Jest to coś naprawdę wspaniałego. Wcześniej też mogliśmy liczyć na panią minister Danutę Dmowską-Andrzejuk, która też bardzo wspierała sport, również tenis. PZT moimi oczami ma naprawdę szczęście do ministrów, bo dbają oni o sport i szukają środków na rozwój sportu. Ja pięknie dziękuje, bo ten program pozwoli nam się po prostu rozwijać – powiedział na konferencji prezes PZT Mirosław Skrzypczyński.

W piątek i sobotę rozgrywany jest w Zielonej Górze dwudniowy mecz międzypaństwowy Polska – Czechy, z udziałem kobiecych i męskich reprezentacji.

- Zaczynamy współpracę z wysokiego pułapu, bo sam ten mecz i osada tego spotkania, pokazuje, że mecz jest mocny, a walka jest twarda. Mamy nadzieję, że uda nam się pokonać naszych przyjaciół. Liczymy, że ta współpraca będzie się rozwijać. Są tu z nami nasi przyjaciele z Czech, z którymi zapoczątkujemy w przyszłym roku cykl turniejów U12. Zwycięzca cyklu wśród dziewczynek i chłopców uzyska stypendium w wysokości 15 tysięcy złotych, za drugie miejsce będzie to stypendium 10 tys. Są to środki na dalszy rozwój kariery tenisowej – powiedział Skrzypczyński.

W Zielonej Górze pojawili się ważni przedstawiciele Czeskiego Związku Tenisowego: wiceprezes Martin Hynek oraz dyrektor sportowy Jan Stoces, od wielu lat trener Łukasza Kubota.
- Przepraszam, że nie ma z nami prezesa Ivo Kaderki. Miał covid, ale mamy nadzieję, że wszystko będzie w porządku i na następnym spotkaniu już z nami będzie. Od przyszłego roku będziemy robić wspólne turnieje skrzatów i skrzatek we Wrocławiu, Bytomiu, Opawie i Ostrawie. Chcemy też wspólnie walczyć o powrót tenisa do igrzysk europejskich w Krakowie w 2023 roku. Bardzo nas cieszy, że zapowiada się długoletnia współpraca z Polskim Związkiem Tenisowym. Ta współpraca była taka, że w roku 2015 spotkaliśmy się z Darkiem Łukaszewskim i zrobiliśmy coś dla naszych związków tenisowego. Skontaktowaliśmy się i zrobiliśmy mecze dla drużyn juniorów. Wystawiliśmy 32 zawodników od U10 do juniorskiego wieku, 4 najlepszych z każdej kategorii – powiedział Hynek.

- Tak, początek naszej współpracy to był pomysł rozgrywania meczów między polskimi zawodnikami i reprezentacją Moraw. Graliśmy nie tylko w Bytomiu, ale też w Zabrzu, Ostrawie i Witkowicach. W pierwszych spotkaniach oczywiście lepsi byli nasi rywale, ale do czasu, bo w tym roku musieli się rozczarować, bo i ich mocno zaskoczyliśmy. Ale mimo tego nasze stosunki są bardzo dobre i będziemy dalej rozwijać współpracę na kilku płaszczyznach, zarówno w tenisie zawodowym, jak i amatorskim – powiedział Wiceprezes Polskiego Związku Tenisowego ds. Sportowych Dariusz Łukaszewski.

- Chciałbym podziękować i pogratulować Polakom i Polskiemu Związkowi Tenisowemu za te wszystkie sukcesy, za to że wygraliście Wielkiego Szlema. Za ciężką pracę, za te wyniki i widać, że to wszystko się rozwija, że macie sukcesy zarówno zawodowe, jak i w młodszych kategoriach wiekowych. Jak wiecie, jestem związany z polskim tenisie od 12 lat, poprzez współpracę z Łukaszem Kubotem. To dla mnie ogromna radość i honor, że mogę się pochwalić długą współpracą z Łukaszem, bo to wspaniały tenisista i przyjaciel – powiedział Jan Stoces.

Partner - MSiT

Partner - Niepodległa

Strategiczny Sponsor PZT, Mecenas 100-lecia PZT

Główny Mecenas Polskiego Związku Tenisowego

Oficjalny Sponsor Reprezentacji - Solano

Partner Technologiczny - Mapei

Partner Generalny - EVE Energy

Partner Generalny - Kantor dla Firm

Partner Główny - BMG Goworowski

Partner Główny - Superbid

Partner Generalny - CarNet

Poznaj program KINDER Joy of moving

Partner Główny - DrogBruk

Partner Główny - Pellet Energy

Partner Główny - LOTTO

Partner medialny - Polsat sport

Oficjalny Sponsor Reprezentacji Kobiet - Solar

Oficjalny Sponsor Reprezentacji Mężczyzn - Recman

Partner - Festina

Partner Medyczny Reprezentacji

Partner Główny - forBET

Partner Techniczny - Hummel

Oficjalna Woda - Jantar

Partner PZT - Fundacja ARP

Oficjalny Sklep PZT

Partner Wydarzenia 95. NMP

Partner Medyczny - Rehasport

Partner - SportUSA

Partner Tenis 10 - Babolat

Oficjalna Piłka - Tretorn

Partner Generalny - Regent

Polski Holding Hotelowy

Oficjalny Partner Technologiczny

Partner Medialny

Partner Medialny - PR I

Partner Medialny

Zapraszamy do Sklepu Kibica!

PZT Najlepszym Związkiem Sportowym 2019

Travel PP

POLSKI ZWIĄZEK TENISOWY
ul. Konduktorska 4 lok.10
(wejście II, piętro V).
00-775 Warszawa
tel. (48-22) 122 12 00, 122 12 01
fax. (48-22) 122 12 11
e-mail: pzt@pzt.pl
Rachunek opłat statutowych: Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
17 1600 1374 0003 0057 6053 3150
Rachunek Kolegium Sędziów: Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
87 1600 1374 0003 0057 6053 3151
Dane do faktur:
Polski Związek Tenisowy
ul. Konduktorska 4 lok.10
00-775 Warszawa
NIP: 526-21-70-384
Copyright Polski Związek Tenisowy.
All rights reserved
projekt i wykonanie e-ARES Sp. z o.o.