Znajdujesz się: PZT > AKTUALNOŚCI

SuperLiga Tenisa: Ruszamy w 2022!

Rok 2022 przyniesie wyjątkowe wydarzenie w polskim tenisie, które trwale zmieni oblicze i podniesie poziom klubowej rywalizacji w kraju. Już 29 maja rozpocznie się pierwszy sezon SuperLigi Tenisa – najlepszej zawodowej ligi, a na polskich kortach zobaczymy też zagraniczne gwiazdy „białego sportu”.

- To bardzo ciekawy projekt, który powstaje w najlepszym momencie dla polskiego tenisa, dlatego postanowiłem objąć SuperLIgę Tenisa Honorowym Patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki. Myślę, że takie rozgrywki ligowe przyczynią się do jeszcze większej profesjonalizacji tenisa w Polsce i spowodują kolejny wzrost zainteresowania tą dyscypliną kibiców. Ale też rozwój młodych zawodników, którzy zyskają większe wsparcie ze swoich klubów i będą mogli z bliska podpatrywać znanych tenisistów, a nawet z nimi rywalizować na korcie – powiedział Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk, podczas konferencji Polskiego Związku Tenisowego w Zielonej Górze.

Sezon zasadniczy rozpocznie się 29 maja i będzie się składał z siedmiu kolejek (rozgrywanych zawsze w niedziele), po cztery mecze każda, a faza ta zakończy się w połowie sierpnia. W dniach 10-11 grudnia w wielkim finale w Zielonej Górze spotkają się cztery najlepsze kluby i w systemie play off (1-4, 2-3) wyłonią finalistów, a następnie mistrzów i medalistów pierwszej edycji. W drużynach rywalizować będą kobiety i mężczyźni, w singlu i deblu, a przy remisie będzie zarządzany decydujący pojedynek mikstów.

- Pierwszą rudę finałową postanowiliśmy rozegrać w tym terminie, co mecz z Czechami, czyli w dniach 10-11 grudnia, również w Zielonej Górze. Data nie jest przypadkowa, bo zaraz po naszych rozgrywkach odbywać będą się finały czeskiej Extraligi. Zresztą wszystkie terminy nie są przypadkowe, a wszystko jest skonsultowane z naszymi czeskimi przyjaciółmi. Pod koniec stycznia planowana jest konferencja, na której będą podane szczegóły techniczne, jak i finansowe. Będą też podani sponsorzy wydarzenia. Co więcej, być może będzie znany międzynarodowy sponsor, którego do tej pory w polskim sporcie nie było. To będzie projekt jakiego nie było w naszym tenisie – uważa prezes Polskiego Związku Tenisowego Mirosław Skrzypczyński.

SuperLiga Tenisa będzie podzielona na trzy grupy: na Ekstraklasę, 1. Ligę i 2. Ligę, a w każdej będzie walczyć po osiem zespołów. Znana jest już pewna szóstka uczestników Ekstraklasy, a są to: BKT Advange Bielsko-Biała, Górnik Bytom, AZS Poznań, CKT Grodzisk Mazowiecki, UKS Beskidy Ustroń oraz Park Tenisowy Olimpia Poznań. Dwa pozostałe miejsca w najwyższej klasie rozgrywkowej zostaną przydzielone na zasadach „dzikich kart” na początku przyszłego roku, na podstawie najwyższego rankingu po pierwszym okienku transferowym.

- Drugie okienko transferowe planujemy w listopadzie i nie jest ono przypadkowe, bo wtedy drużyny będą wiedziały na czym stoją, czy będą grać o tytuł, czy o utrzymanie. Do niższej ligi spadnie ostatnia drużyna, a przedostatnia zagra baraż o utrzymanie z drugą w tabeli niższej ligi. Dlatego w listopadzie będą możliwe wzmocnienia składów. Już teraz rozmowy są prowadzone z naprawdę dużymi nazwiskami, nawet z przedstawicielem męskiego Top 10. W Ekstraklasie nie będzie limitu zagranicznych zawodników, ale w podstawowej czwórce musi wystąpić co najmniej jeden Polak. W 1. Lidze będzie pół na pół, a jeśli chodzi o najniższą grupę rozgrywkową, to tam będą grali głównie Polacy i tylko jeden obcokrajowiec będzie mógł się znaleźć w podstawowym składzie – wyjaśnia Mirosław Skrzypczyński.

Już w poniedziałek 13 grudnia ruszy okienko transferowe, podczas którego kluby będą mogły kontraktować zagranicznych graczy, ale i dokonywać efektownych transferów na krajowym „podwórku”. Zapowiada się więc bardzo intensywny czas dla właścicieli i menedżerów drużyn. Wielu z nich pojawiło siew Zielonej Górze i podczas meczu Polska – Czechy prowadziło zaawansowane rozmowy z czołowymi polskimi i czeskimi zawodnikami i zawodniczkami. Możliwe, że niektóre przyniosły już pierwsze wiążące decyzje.

- Cieszy nas, że projekt, którego szczegóły właśnie dopinamy budzi tak wielkie zainteresowanie klubów i tenisistów. To dowód, że liga zawodowa w polskim tenisie jest potrzebna i jest przestrzenią do rozwoju tej dyscypliny. W każdym z krajów, gdzie funkcjonuje profesjonalna liga, tenis mocno się rozwinął i tak samo będzie w Polsce. A w SuperLidze Tenisa ważne jest też to, że o sile każdej z drużyn będą decydować zawodniczki. To niezwykle istotne w kontekście rozwoju sportu kobiet – podkreślała na konferencji prasowej prezes zarządu SuperLiga Danuta Dmowska-Andrzejuk.

- Tenis znalazł się w takim miejscu, że możemy go rozwinąć na tyle, że możemy być poważną konkurencją dla naszych południowych przyjaciół Czechów, więc nie wiem czy w dalszej perspektywie będą tacy zadowoleni. Wisienką na torcie będzie równolegle odbywający się cykl KidsCup Tour, cykl siedmiu turniejów stworzony dla dzieci do lat 10. Będzie rozgrywany równolegle z meczami SuperLigi. Chcemy w ten sposób wychowywać następców naszych najlepszych polskich tenisistów. Nagrodą dla zwycięzców cyklu będzie miejsce w KidsCup Team, drużynie młodych talentów, a najlepsi z nich będą otoczeni dwuletnią stałą opieką ekspertów. Będą mieli zapewnione konsultacje, wspólne wyjazdy na najważniejsze turnieje – dodała była Minister Sportu i Turystyki.

Dwudniowy mecz międzypaństwowy Polska – Czechy toczył się w przyjaznej atmosferze, ale obecni w Zielonej Górze przedstawiciele Czeskiego Związku Tenisowego (CTS) nie kryli zainteresowania szczegółami dotyczącymi ostatecznego kształtu SuperLigi Tenisa, a i postępem rozmów z poszczególnymi tenisistami.

- To bardzo ciekawy projekt i trzymamy kciuki za jego sukces, bo zapowiada się bardzo interesująco. Czeska liga działa już od wielu lat i bardzo podniosła poziom czeskiego tenisa. Myślę, że tak samo będzie w Polsce. Od kilku lat blisko współpracujemy z Polskim Związkiem Tenisowym i wspólnie z prezesem Mirosławem Skrzypczyńskim i wiceprezesem Dariuszem Łukaszewskim rozwijamy różne projekty. Tutaj zapowiada się po sąsiedzku taka trochę konkurencja, ale taka w pozytywnym wydaniu, która może wszystkim pomóc w jeszcze lepszym rozwoju naszej ligi – uważa wiceprezes Czeskiego Związku Tenisowego Martin Hynek.

- Nie mogę potwierdzić nazwisk, ale wiem, że polskie kluby rozmawiały tu z naszymi zawodnikami, którzy przyjechali grać mecz w Zielonej Górze. Niektórzy pytali też o kontakty do innych naszych graczy, więc myślę, że sporo czeskich tenisistów będzie grać w polskiej lidze. My już wczoraj ogłosiliśmy składy Tenisowej Extraligi, więc wszystkim łatwiej będzie planować starty na następny sezon. Przez wiele lat w naszej lidze grał przecież, w Pradze, Łukasz Kubot, ale też kilku innych zawodników – powiedział dyrektor sportowy CTS Jan Stoces.

Jako trener, Stoces był współtwórcą największych sukcesów Łukasza Kubota, byłego lidera deblowego rankingu ATP oraz dwukrotnego triumfatora turniejów Wielkiego Szlema (Australian Open 2014 i Wimbledonu 2017). Czy w SuperLidze Tenisa zobaczymy Łukasza?

- Nie wiem, na razie nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Nie jestem już młodym tenisistą, a swojego PESEL-a niestety nie oszukam. Ale rozmawiałem tu z naszymi zawodnikami z kadry podczas meczu w Zielonej Górze i widzę, że wielu jest zainteresowana tym projektem, więc pewnie większość z nich zagra. Ja obecnie skupiam się na swoim zdrowiu i powrocie na kort w nowym sezonie. Zobaczymy jak to się wszystko potoczy – uważa Kubot.

Regulamin rozgrywek w załączniku.

Partner Strategiczny PZT - LOTTO

Partner - MSiT

Główny Mecenas Polskiego Związku Tenisowego

Partner Generalny - Solano

Partner Generalny - Car Net

Partner Główny - DrogBruk

Oficjalny Sponsor PZT - Fale Loki Koki

Partner PZT - Ziaja

Oficjalny Sponsor Reprezentacji Mężczyzn - Recman

Partner PZT - Metalplast

Partner - Festina

Partner KN w Winter Cups 2024 - UniLogistics

Partner medialny - Polsat sport

Patron Medialny - Tenis Magazyn

Partner Halowego PP 2023 - BORYS TEAM

Oficjalna Woda - Jantar

Partner Techniczny - Hummel

Poznaj program KINDER Joy of moving

Partner Tenis 10 - Babolat

Oficjalny Sklep PZT

Partner Medyczny - Rehasport

Oficjalna Piłka - Tretorn

Partner Generalny - Regent

Oficjalny Partner Technologiczny

Zapraszamy do Sklepu Kibica!

POLSKI ZWIĄZEK TENISOWY
ul. Konduktorska 4 lok.10
(wejście II, piętro V).
00-775 Warszawa
tel. (48-22) 122 12 00, 122 12 01
fax. (48-22) 122 12 11
e-mail: pzt@pzt.pl
Rachunek opłat statutowych: Bank Pekao S.A.
20 1240 1037 1111 0011 1172 8672
Rachunek Kolegium Sędziów: Bank Pekao S.A.
61 1240 1037 1111 0011 1172 8904
Dane do faktur:
Polski Związek Tenisowy
ul. Konduktorska 4 lok.10
00-775 Warszawa
NIP: 526-21-70-384
Copyright Polski Związek Tenisowy.
All rights reserved
projekt i wykonanie e-ARES Sp. z o.o.