Znajdujesz się: PZT > AKTUALNOŚCI

Polacy rozpoczną walkę w United Cup

Już w Sylwestra czołowi polscy tenisiści i tenisistki rozegrają pierwszy mecz w Brisbane w ramach United Cup. W rywalizacji drużyn mieszanych wystąpią: Iga Świątek, Hubert Hurkacz, Magda Linette, Weronika Falkowska, Kacper Żuk, Daniel Michalski (cała trójka ORLEN PZT Team), Alicja Rosolska i Łukasz Kubot. Kapitanami będą Dawid Celt i Agnieszka Radwańska.

W pierwszej edycji tej imprezy pula nagród wyniesie 15 milionów dolarów, a do rywalizacji przystąpi 18 drużyn mieszanych, podzielonych na sześć grup. Polacy trafili do grupy B, w której spotkają się kolejno z zespołami Kazachstanu i Szwajcarii. Poszczególne spotkania składać się będą z dwóch pojedynków singlowych kobiet oraz dwóch mężczyzn, a w nich zmierzą się ze sobą odpowiednio liderki i liderzy, a także drugie rakiety zespołów. Rywalizację zakończą pojedynki mikstów.

- United Cup to będzie dla wszystkich fajna forma wejścia w sezon, bo jest kilka gwarantowanych meczów, do tego dużo punktów do zdobycia i atrakcyjne premie finansowe. To dość sprytny „twór”. Z jednej strony to rywalizacja drużynowa, ale tak na dobrą sprawę też jest to w dużej mierze rywalizacja indywidualna, bo uczestnicy sami się do gry zgłaszają. Punkty są jak za turnieje WTA czy ATP rangi 500, a rozdział prize money jest też sprytnie wymyślony – tłumaczy Celt, który od 5 lat jest kapitanem kobiecej reprezentacji Polski w rozgrywkach Billie Jean King Cup (wcześniej Fed Cup).

- To, ile kto zarobi zależy od kilku czynników, przede wszystkim od tego jaki masz ranking, jaki ranking ma przeciwnik, w jakiej fazie turnieju wygrywasz i z kim. Także można tam zarobić naprawdę poważne pieniądze, a i formuła rywalizacji jest atrakcyjna, więc nie było większych problemów, żeby ekipa się zebrała – dodaje Celt

Nie tylko premie, ale już same kwoty tzw. „startowego” robią wrażenie, bo jako zawodnicy z Top 10 rankingów WTA i ATP Świątek i Hurkacz otrzymają za sam przyjazd do Australii kwotę 200 tysięcy dolarów (prawie 900 tys. złotych). Grająca na drugiej rakiecie Magda Linette (jest w Top 50 WTA) zainkasuje 30 tys. dol. (około 132 tys. zł), a drugi z najwyżej notowanych Polaków składzie Kacper Żuk (przedział rankingu 101-250) – 15 tys. dol.
Iga i Hubert za wygranie każdego meczu singlowego w fazie grupowej zarobią po 38 325 tys. dol., drugie rakiety zespołów - po 25 900 dol., a zwycięskie miksty 7200 dol. do podziału na parę. Każdy triumf w fazie grupowej oznacza dodatkową premię w wysokości 5 tys. dol. dla każdego członka zespołu.

Pierwszy mecz polska drużyna zagra w weekend, w dwudniowym meczu rozgrywanym w Sylwestra i Nowy Rok spotka się z ekipą Kazachstanu. Natomiast ze Szwajcarią zmierzy się w dniach 2-3 stycznia. Zwycięzcy grupy B awansują do fazy play off o miejsce w Final Four w Sydney i walczyć będą w niej z najlepszym zespołem grupy E również rywalizującej w Brisbane (Włochy, Brazylia i Norwegia).

Wraz ze stawką rośnie też wysokość premii dla zawodników, bowiem wygrane pojedynki w singlu będą oznaczały dla Świątek i Hurkacza premie w wysokości 69,5 tys. dol., a dla drugich rakiet 36,8 tys. a dla mikstów 13 tys. dol. do podziału na parę. Natomiast bonus za awans do Final Four to jeszcze 8 tys. dol. dla każdego członka drużyny.

Do trzech zwycięskich drużyn w Sydney dołączy jeden z przegranych zespołów w fazie play off, z najlepszym bilansem meczów w United Cup. Zwycięstwa singlowe w spotkaniach półfinałowych warte będą 132 tys. dol. w przypadku Igi i Huberta, 89 tys. dla drugich rakiet oraz 24,75 tys. do podziału w mikście, a awans po 13 650 dol. dla każdego zawodnika z teamu. Natomiast w wielkim finale będzie to odpowiednio: 251 tys., 169,2 tys. i 47 255 dol., a także po 23 166 dol. dla tenisistów i tenisistek znajdujących siew składzie.

Rywalizacja zespołów mieszanych w Australii będzie też ważnym etapem przygotować do bardzo trudnych meczów obydwu reprezentacji narodowych w 2022 roku. Już w dniach 5-6 lutego, zaraz po wielkoszlemowym Australian Open, tenisiści prowadzeni przez kapitana Mariusza Fyrstenberga spotkają się na wyjeździe z Japonią, w miejscowości Miki. Stawką będzie miejsce w Grupie Światowej I Pucharu Davisa.

Natomiast w terminie 14-15 kwietnia kobiecą drużynę, prowadzoną przez kapitana Dawida Celta, czeka również wyjazdowy występ w Kazachstanie w spotkaniu o miejsce w BJKC Finals 2023.

Skład polskiej drużyny w United Cup:

kobiety -
Iga Świątek, Magda Linette (AZS Poznań), Weronika Dalkowska (KS Górnik Bytom/ORLEN PZT Team), Alicja Rosolska (KS Warszawianka);

mężczyźni –
Hubert Hurkacz, Kacper Żuk (Centralny Klub Tenisowy Grodzisk Mazowiecki/ORLEN PZT Team), Daniel Michalski (WKT Mera Warszawa/ORLEN PZT Team), Łukasz Kubot (CKT Grodzisk Maz.);

Partner - MSiT

Partner - Niepodległa

Główny Mecenas Polskiego Związku Tenisowego

Oficjalny Sponsor Reprezentacji - Solano

Partner Technologiczny - Mapei

Partner Generalny - Kantor dla Firm

Partner motoryzacyjny PZT

Partner Generalny - EVE Energy

Partner Generalny - CarNet

Poznaj program KINDER Joy of moving

Partner Główny - DrogBruk

Partner Główny - LOTTO

Partner medialny - Polsat sport

Oficjalny Sponsor Reprezentacji Mężczyzn - Recman

Partner - Festina

Partner Główny - forBET

Sponsor Główny - UniLogistics

Partner Techniczny - Hummel

Oficjalna Woda - Jantar

Oficjalny Sklep PZT

Partner Medyczny - Rehasport

Partner Tenis 10 - Babolat

Oficjalna Piłka - Tretorn

Partner Generalny - Regent

Oficjalny Partner Technologiczny

Partner Medialny - Tenis Magazyn

Partner - Aluplast

Zapraszamy do Sklepu Kibica!

POLSKI ZWIĄZEK TENISOWY
ul. Konduktorska 4 lok.10
(wejście II, piętro V).
00-775 Warszawa
tel. (48-22) 122 12 00, 122 12 01
fax. (48-22) 122 12 11
e-mail: pzt@pzt.pl
Rachunek opłat statutowych: Bank Pekao S.A.
20 1240 1037 1111 0011 1172 8672
Rachunek Kolegium Sędziów: Bank Pekao S.A.
61 1240 1037 1111 0011 1172 8904
Dane do faktur:
Polski Związek Tenisowy
ul. Konduktorska 4 lok.10
00-775 Warszawa
NIP: 526-21-70-384
Copyright Polski Związek Tenisowy.
All rights reserved
projekt i wykonanie e-ARES Sp. z o.o.