Znajdujesz się: PZT > AKTUALNOŚCI

ATP 500 w Bazylei - Hurkacz osiągnął półfinał

Hubert Hurkacz stracił pierwszego seta w halowym turnieju ATP Tour 500 w Bazylei, ale pokonał w piątkowym ćwierćfinale Holendra Tallona Griekspoo 6:7 (6-8), 6:4, 6:4. Jutro zagra o finał z Francuzem Ugo Humbertem.

Hurkacz i Griekspoo trafili na siebie już po raz trzeci w tym sezonie, a każdy z ich pojedynków był bardzo zacięty i wyrównany. Szczególnie ich pięciosetowy mecz w wielkoszlemowym Roland Garros, z tie-brekiem zakończonym wynikiem 15-13 dla Holendra, chociaż zwycięstwo odniósł ostatecznie wrocławianin. Niedługo potem na trawie w turnieju ATP 500 w Halle lepszy w trzech setach okazał się rywal.

W Bazylei rywalizowali na twardym korcie w hali, ale warunki tam panujące sprawiają, że gra jest bardzo szybka, zbliżona do okoliczności w Szanghaju, gdzie w tym miesiącu Hubert triumfował w imprezie ATP Masters 1000.

Już pierwszy set przypomniał ich poprzednie starcia, bo w nim nie doszło do żadnego przełamania serwisu, chociaż w dziesiątym gemie Hurkacz miał do dyspozycji jednego "break pointa", ale go nie wykorzystał. Był to jednocześnie setbol. bowiem prowadził wówczas 5:4.

Doszło więc do tie-breaka. W nim Polak wyszedł na 4-2, a potem na 6-3, ale uciekły mu trzy kolejne piłki na seta. W sumie Griekspoo zdobył pięć ostatnich punktów i rozstrzygnął na swoją korzyść pierwszą partię po 56 minutach wyczerpującej walki z obu stron.

Od początku drugiej części spotkania Hurkacz coraz lepiej radził sobie z czytaniem serwisu przeciwnika i już w trzecim gemie zdołał go przełamać, choć dopiero przy trzeciej okazji. Zresztą w jego grę wkradły się nerwowość i kłopoty z precyzją. W końcówce wrocławianin miał jeszcze cztery "break pointy" i zarazem setbole, ale ostatecznie wyrównał stan w meczu przy własnym podaniu na 6:4, po godzinie i 40 minutach.

Decydujący set rozpoczął się podobnie do pierwszego, bo obaj tenisiści mocno skupiali się na utrzymywaniu swoich serwisów, chociaż w pierwszym gemie "break pointa" zmarnował Hubert, a w czwartym aż dwa jego rywal, 25. w rankingu ATP. Kluczowy był jednak siódmy gem zakończony przełamaniem na korzyść wrocławianina, który chwilę później podwyższył prowadzenie na 5:3.

Polak zakończył ten pojedynek popisowo, nie tracąc nawet punktu przy własnym podaniu, a w ostatnim gemie odnotował dwa asy serwisowe, po dwóch godzinach i 20 minutach. W ten sposób osiągnął piąty w tym sezonie półfinał w cyklu ATP, co wcześniej udało mu się również w hali w Marsylii, a potem na otwartych kortach w Stuttgarcie, orz imprezach rangi ATP Masters 1000 w Cincinnati i Szanghaju.

W Bazylei Hubert ma szansę sięgnąć po trzeci tegoroczny tytuł, po triumfach w Marsylii i Szanghaju. Występ w półfinale gwarantuje mu awans na z 11. na 10, pozycję w rankingu ATP Champions Race, który wyłoni ośmiu uczestników kończącego sezon ATP Finals.

Jeśli Hurkacz osiągnie w Szwajcarii finał, przesunie się jeszcze o jedną lokatę wyżej, ale wciąż da mu ona tylko status rezerwowego w Turynie. Jednak decydująca rywalizacja o ostatnie wolne miejsca w ATP Finals rozegra sie w przyszłym tygodniu podczas imprezy ATP Masters 1000 w paryskiej hali Bercy.

Foto: @Twitter/@HubertHurkacz

Partner - MSiT

Główny Mecenas Polskiego Związku Tenisowego

Partner Generalny - Solano

Oficjalny Sponsor PZT - Fale Loki Koki

Partner Generalny - CarNet

Partner Główny - DrogBruk

Oficjalny Sponsor Reprezentacji Mężczyzn - Recman

Partner - Festina

Partner PZT - Ziaja

Partner KN w Winter Cups 2024 - UniLogistics

Partner medialny - Polsat sport

Patron Medialny - Tenis Magazyn

Partner - Niepodległa

Poznaj program KINDER Joy of moving

Partner Halowego PP 2023 - BORYS TEAM

Oficjalna Woda - Jantar

Partner Techniczny - Hummel

Oficjalny Sklep PZT

Partner Medyczny - Rehasport

Partner Tenis 10 - Babolat

Oficjalna Piłka - Tretorn

Partner Generalny - Regent

Oficjalny Partner Technologiczny

Zapraszamy do Sklepu Kibica!

POLSKI ZWIĄZEK TENISOWY
ul. Konduktorska 4 lok.10
(wejście II, piętro V).
00-775 Warszawa
tel. (48-22) 122 12 00, 122 12 01
fax. (48-22) 122 12 11
e-mail: pzt@pzt.pl
Rachunek opłat statutowych: Bank Pekao S.A.
20 1240 1037 1111 0011 1172 8672
Rachunek Kolegium Sędziów: Bank Pekao S.A.
61 1240 1037 1111 0011 1172 8904
Dane do faktur:
Polski Związek Tenisowy
ul. Konduktorska 4 lok.10
00-775 Warszawa
NIP: 526-21-70-384
Copyright Polski Związek Tenisowy.
All rights reserved
projekt i wykonanie e-ARES Sp. z o.o.